Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Göz Takibini ve Müziğe Yeni Bir Dokunuşu Getiriyor

Apple, iPhone ve iPad için göz takibi ve müziğe yeni bir bakış açısı getiren yapay zeka destekli sistemleri tanıtmayı hedefliyor.

Teknoloji şirketi Apple, bu yılın sonlarında iPhone ve iPad için göz takibi ve müziğe yeni bir bakış açısı getiren yapay zeka destekli sistemleri tanıtmayı hedefliyor. Birçok yeni erişilebilirlik özelliği ile karşımıza çıkmaya hazırlanan şirket büyük olasılıkla iOS 18 ile birlikte gelecek olan yapay zeka ve makine öğrenimi desteklerini şimdiden test ediyor. Bu yenilikler özellikle fiziksel engelli kullanıcılara hitap ediyor.

Fiziksel engelli kişiler için özel olarak tasarlanan ve yapay zeka sistemi ile desteklenen göz takibi, kullanıcılara iPad ve iPhone’da yalnızca gözleriyle gezinmek için bir seçenek sunmayı hedefliyor. Sadece gözlerinizi oynatarak yapabileceğiniz her bir dokunuşu kendiniz belirleyebiliyor ve bu sayede yapacağınız işi kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Göz takibi ile kullanıcılar, uygulama öğeleri arasında gezinebiliyor ve her bir öğeyi etkinleştirmek için gözlerini kullanabiliyor.

Apple Fiziksel Engelli Kullanıcıları Önemsiyor

Göz takip sistemi saniyeler içerisinde kurulumu gerçekleştiriyor ve böylece kullanıcılara rahat bir nefes aldırıyor. Bu sistemin haricinde müziklere farklı bir dokunuş getiren ve yine fiziksel engelli kullanıcılara rahat bir nefes aldıran yepyeni bir özellik geliyor. Music Haptics adıyla karşımıza çıkacak olan yeni özellik, işitme güçlüğü çeken veya hiç duymayan kişilere çeşitli titreşimler gönderiyor ve iyileştirilmiş titreşimlerle müziği doğrudan hissetmelerini sağlıyor.

apple accessibility features app

Apple bu seçenekler dışında, araçlara özel hareket ipuçları getiren yeni bir deneyim de sunmak istiyor. Bu sistem sayesinde bir kişinin gördüğü ve hissettiği arasındaki duygusal çatışma en aza indiriliyor. Aynı zamanda iPhone ve iPad’de yerleşik sensörleri kullanacak olan sistem, araç hareket halindeyken işaretleri algılayabiliyor ve kullanıcılara en iyi yanıtı vermeye hazırlanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.