Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple CEO’su Tim Cook: Yapay Zeka Olmazsa Olmaz!

Teknoloji devi Apple yapay zekanın ürünlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu açıkladı. Bu sektöre yatırımlarının artacağı vurgusunu yaptı.

Yapay zeka teknolojisi günden güne gelişmeye ve değerlenmeye devam ediyor. Bu teknolojiye büyük firmalar yüksek oranlarda yatırım yapıyor ve bu da gelişimin ön ayağı oluyor. Geldiğimiz noktada teknoloji devi Apple makine öğrenimi konusunda ağzını sıkı tutsa da şirketin CEO’su Tim Cook, bu teknolojinin şirketin ürünlerinin ayrılmaz bir parçası olacağının sözünü veriyor.

Apple, geçtiğimiz Perşembe akşamı üç aylık kazanç raporunun paylaşıldığı bir konferans gerçekleştirdi. Burada şirketin CEO’su Tim Cook birçok soruyu cevaplandırdı. Birçok soru önemsiz yanıtlarla sonuçlanırken, bazı yanıtlar işlerin nereye gidebileceği konusunda bizlere fikir veriyor.

Yapay Zeka Şirketler İçin Kritik Önem Taşıyor

Kazanç raporunun paylaşıldığı konferansta öne çıkan konulardan biri yapay zeka oldu. Şirket için artık kritik ve önemli bir yere sahip olan bu teknolojiyi hemen hemen her alan görmeye başlıyoruz. Apple da bu teknolojiye yönelen firmalar arasında yer alıyor ve bu konferansta makine öğrenimi kapsamında yatırımların artacağı vurgusu yapıldı.

Apple

Cook bu noktada konu ile alakalı şu sözleri paylaşıyor: “Yapay zeka ve makine öğrenimi alanlarını temel teknolojiler olarak görüyoruz ve gönderdiğimiz hemen hemen her ürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliyoruz. Kısa bir süre önce iOS 17′yi yayınladık. Bu sürümde kişisel ses ve canlı sesli mesaj gibi özellikler yer aldı. Yapay zeka ise bu özelliklerin merkezinde yer alıyor.

Konferansın ilerleyen kısımlarında Cook’a Ar-Ge (araştırma – geliştirme) harcamalarındaki yaklaşık 8 milyar doların nereye harcandığı soruldu. Cook bu soruyu şöyle cevaplandırdı: “Belirtilen harcama yapay zekaya, silicon’a (işlemci) ve Apple Vision Pro gibi ürünlere harcandı.

Geldiğimiz noktada bazıları Apple’ın yapay zeka çabalarının daha güçlü bir Siri’yi ortaya çıkaracağını söylüyor. Ancak bunlar tamamen bir varsayım. Dolayısıyla böyle bir projenin ortaya çıkıp çıkmayacağı ya da ne zaman çıkacağı belli değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.