Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple App Store Fiyatlarına 20 Ülkede Zam Geldi

Apple, Avrupa ve Asya'da App Store fiyatlarını artıracak. Fiyat değişiklikleri 5 Ekim'den itibaren geçerli olacak.

Apple, App Store için 5 Ekim’den itibaren çeşitli bölgelerde otomatik yenilenebilir abonelikler hariç hem uygulamaların hem de uygulama içi satın alımların fiyatlarını artırdığını duyurdu. Euro para birimini kullanan tüm bölgeler, Şili, Mısır, Japonya, Malezya, Pakistan, Polonya, Güney Kore, İsveç ve Vietnam ile birlikte bu durumdan etkilenecek.

Bunun yanı sıra hemen güzel haberi verelim, listede Türkiye yok. İlerleyen dönemlerde zammın ülkemize yansıyıp yansımayacağı hakkında tam bir bilgimiz yok ama şuan için fiyatların sabit kalacağını biliyoruz. Apple, Vietman’daki App Store fiyat artışının, şirketin katma değer vergisi (KDV) ve kurumlar vergisi toplamasını gerektiren yeni yasaları yansıttığını da belirtti.

App Store Türkiye’ye Zam Yok

App Store

App Store’da eski fiyatlara eklenen tutar, teknoloji devinin yayınladığı güncellenmiş fiyatlandırma katmanı (PDF) listesine göre değişiklik gösterecek. Halihazırda 99 sente mal olan uygulamalar, kullanıcıları Euro bölgelerinde 1,19 Euro’ya geri getirirken, 4,99 Euro’ya mal olan uygulamalar ise 5,99 Euro’dan daha pahalıya mal olacak.

Ek ücret, fiyatlandırma katmanında yükseldikçe artacak; örneğin 14,99 Euro’ya mal olan satın alma işlemleri 5 Ekim’den itibaren 17,99 Euro’ya mal olacak. Apple, Vietnam dışındaki çoğu bölge için fiyat artışının nedenini açıklamadı. Euro kullanan ülkeler için bunun nedeni kısmen Euro’nun dolar karşısında zayıf olması ve hatta neredeyse yirmi yıldır ilk kez paritenin altına düşmesi olarak açıklandı.

İnsanların iPhone 14 için Avrupa’da ABD’dekinden çok, çok daha fazlasını ödemesi beklendiği için, bu fiyat artışı belki de bu yüzden sürpriz olmamalı. Örneğin iPhone 14 Pro, ABD’de de 999 dolar iken Almanya’da 1299 Euro’dan satılacak. Tabii ki bunları bir kenara bırakırsak, yeni cihazların ülkemizdeki fiyatları ise adeta korku filmi gibi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.