İnceleme

Şimdiye kadar hep AAA multiplayer nişan alma oyunları yapan ve en çok da Titanfall ile tanınan Respawn Entertainment, yeni oyunu Apex Legends’ı yayınladı. PUBG’nin yarattığı etki sonrası battle royale pastasından pay kapmak isteyen firma, Apex Legends ile bunu başarmış gözüküyor.

apex legends incelemesi 1

İlk bakışta Apex Legends piyasadaki pek çok diğer battle royale oyununa benziyor gibi gözükebilir. Free to play bir yapıda, içinde kozmetik eşyalar ve oyun içi ödemeler yer alıyor. Buna rağmen hem ürün kalitesi, hem de Respawn’ın yenilikçi yaklaşımı onu ayrı ve özgün bir oyun haline getirmeyi başarıyor.

Apex Legends’da daima üçlü takımlar halinde oynuyorsunuz. Elbette ‘yalnız kurt’ misali takılma şansınız da var fakat bunu denediğinizde ölüm çabucak sizi buluyor. Oyundaki çatışmaların çoğunluğu üçlü takımlar arasında geçiyor.

Oyna tuşuna bastığınız anda size hangi karakterlerle oynamak istediğiniz soruluyor. Call of Duty Blackout’un aksine bu karakterlerin özel yetenekleri bulunuyor. Bunlardan birisi taktiksel yetenek olurken, birisi de pasif yetenek ve tabii ki ultimate yeteneği de var. Bu sayede her karakterin kendine has avantaj ve dezavantajları olurken, denge unsuru ise iyi yansıtılmış çünkü hiçbiri diğerine göre üstün değil.

apex legends incelemesi 2

Bangalore ön cephede savaşan bir karakterken, sis bombalarıyla savaş alanını karıştırabiliyor ve ulti yeteneği ile etrafa roketler atabiliyor. Üstelik koşarken mermi yediğinde hızı kısa süreliğine artıyor ve kolayca siper alabiliyor. Robot karakter Pathfinder ise rota bulmada üstün bir karakter ve bölgedeki GPS kulelerini hackleyerek sıradaki çemberin nerede olacağını görebiliyor.

Apex Legends’da karakterlerin açık seçik rolleri bulunuyor ve muhtemelen Respawn ilerleyen tarihlerde yeni üniteleri de oyuna ekleyecektir. Mirage ve Caustic karakterleri de bulunuyor ve bunları satın alabileceğiniz gibi, oyunu oynayarak da açabiliyorsunuz. Oyun içinde kazandığınız kredi puanları oldukça adil gözüküyor ve yaklaşık 10 saat oynayarak yeni bir karakter açmak mümkün.

Apex Legends’ın özelleştirme seçenekleri de oldukça geniş. Birçok poz ve öldürme hareketi yer alırken, karakterlerinize daha çok kişilik katıyorlar. Tabii ki bunları alma gibi bir zorunluluğunuz yok ama muhtemelen Fortnite’daki gibi büyük ilgi görecektir.

Karakter seçim ekranını geçip haritaya daldığınızda pek çok battle royale oyununda olduğu gibi yukarıdan iniş yapıyorsunuz ve bir nokta seçiyorsunuz. Artı yanı ise üç kişilik ekibin bir düzen içinde aynı yere iniş yapabilmesi.

apex legends incelemesi 3

Harita oldukça çeşitli ve endüstriyel bölgeler, kasabalar ve kırsal yerler yer alıyor. Titanfall ile aynı dünyada geçen Apex Legends’ın renk paleti özenle hazırlanmış ve fazlasıyla göze hitap ediyor. Cesur takımlar doğrudan erzak gemisine inerek bolca ganimete ulaşabiliyor fakat aynı fikre sahip diğer takımlar ile burada sert çatışmalar yaşanıyor.

Aşağıya indiğinizde ise her şey takım oyununa ve birlikte hareket etmeye bağlı gelişiyor. Oyuna gördüğüm en iyi ping – işaret sistemlerinden biri eklenmiş. Pingleyerek düşmanları işaretleyebilir, bir miğferin yerini gösterebilir ya da açık bir kapıyı işaretleyerek takım arkadaşlarınıza orada birinin olduğunu haber verebilirsiniz. Oyunun kendi içindeki bu sistemi takım oyununu ve taktikselliği arttırıyor.

Başta da söylemiştim fakat tekrar etmekte fayda var. Apex Legends’da tek başınıza da hareket edebilirsiniz fakat sonunda öleceksiniz. Üç silah üzerinize çevrildiğinde kısa sürede hayatınızı kaybediyorsunuz. Bu yüzden de devamlı takım halinde hareket etmek, iletişimde kalmak şart.

Apex Legends’ın silah kullanımı ve vuruş hissi battle royale oyunları arasında belki de en iyilerden. Keskin nişancı tüfeğiyle kafadan ateş etmek ya da yakın mesafeli bir pompalı tüfek kullanmak kesinlikle keyif veriyor. Aynı zamanda silahların tasarımları da çok başarılı ve özen gösterilmiş.

Apex Legends Valve’in Source Engine grafik motorunu kullanıyor. Oyunun grafikleri genel anlamda gayet hoş ve Respawn göze hitap eden bir renk paleti kullanmış. Buna rağmen mükemmel diyemeyiz. Sonuçta Source Engine çok eski bir grafik motoru ve Apex Legends’da da yer yer bazı kaplamaların ve modellemelerin düşük çözünürlüğü göze çarpıyor. Yine de rahatsız eden bir şeye rastlamadım. Performans kısmında ise optimizasyon PUBG’ye göre çok daha iyi. GTX 1060 gibi orta seviye ekran kartlarıyla bile sorunsuz 60fps – 1080p oynayabilirsiniz. Daha bütçe dostu ekran kartlarında ise çözünürlüğü biraz düşürmeniz gerekebilir.

Apex Legends gerçekten de piyasadaki en iyi battle royale oyunu olmaya aday. PUBG’nin sadık hayranlarını ya da Fortnite’ın renkli yapısını seven oyuncuları kendine çekebilir mi bilmiyorum fakat daha ilk günlerden milyonlarca oyuncu tarafından indirildi. Şimdilik bazı problemler olsa da, arkasında Respawn’ın olması geleceğe dair güven veriyor. Eğer battle royale oyunlarını seven biriyseniz mutlaka deneyin derim.

İyi

  • Oynanış mekanikleri
  • Titanfall atmosferi
  • Silah kullanımı
  • Karakter çeşitliliği

Kötü

  • Zaman zaman göze vasat gelen grafikler
9.4

Mükemmel

Ses - 9.4
Grafik - 9.4
Oynanabilirlik - 9.4

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol