AOC Q2778VQE 27″ 1 ms TN Monitör İncelemesi

Bugün sizlere 2K ve 27 inç özellikleriyle ön plana çıkan AOC Q2778VQE Monitörü İnceledik.

AOC Q2778VQE, 2K’nın gücünü arkasına almış, son derece başarılı bir monitör. Oldukça sade ve şık bir görüntüye sahip AOC Q2778VQE profesyonellerin tercih edeceği bir monitör.

Günümüzde 2K ve 4K monitörler, 1080p Full HD monitörlerin yerini alıyor. Sundukları görüntü kalitesi ile çok daha başarılı performans sunan 2K monitörler, 4K’ya hazır olmayan sistemler için tercih edilebilecek bir kalite. 27 inç boyutunda ekrana sahip olan AOC Q2778VQE, devasa görüntüsü ve canlı renkleri ile bizleri memnun edecek.

Çıkış birimi olarak, bir adet HDMI, bir adet DVI, bir adet DisplayPort ve bir adet D-Sub girişi bulunuyor. Açıkçası daha fazla giriş olmasını beklerdik. Özellikle yeni nesil kullanıcıların birden fazla sistemde monitör kullandığı düşünülürse bu bir gerçekten can sıkabiliyor. Örneğin, en azından iki HDMI olması bize kafi gelebilirdi. Birine  konsol diğerine bilgisayar bağlantılarımızı takar, ekran kartımızın Display Port çıkışı yoksa çeviriciye ihtiyaç duymazdık.

Monitörün arka tasarımı çok hoş duruyor. Sadeliği seven benim için mat görüntüde bir arka tasarım çok hoş duruyor.

Monitörün sağ alt köşesinde, menü tuşları yer alıyor. Oldukça basit bir kullanıcı olan menüde hazır modlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

2560X1440 piksel çözünürlük sunan monitörün 1ms tepkime süresi bulunuyor. Bu da oyuncular monitörü tercih etmesinde en büyük sebep halini alıyor. 1ms tepkime süresinin yanında 350 kandela parlaklık sunan AOC Q2778VQE, 80M:1 dinamik kontrast oranı sunuyor.

Monitörün kötü yanlarından birisi olarak gösterebileceğimiz bir şey var ise o da monitörün IPS panele değil TN panele sahip olması. Çok fazla kötü bir panel olmasa da IPS gibi bir özgürlük de vaat edemiyor. Ancak TN panellerde de 160 – 170 derecelere kadar görüş açısı sunuyor. Bu panelin güzel yanı da oyuncular için düşük tepki süresi yaratabilmesi.

Monitör enerji yönünden de oldukça verimli davranıyor. EnergyStar 6.0 standardına göre geliştirilen monitörde Eco modu ve e-Saver özelliği bulunuyor. Bu özellikler sayesinde 27 inç olan monitör, 45 watt güç harcıyor. Bekleme konumunda  0.5 watt güç tüketen monitör rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir monitör.

Kısaca özetlemek gerekirse, 27 inç boyutunda 2560X1440p çözünürlüğünde ki devasa monitör, son derece kaliteli renkleri bizlere sunabiliyor. Canlı renkleri iyi yakalayan monitör, 2K’nın bütün gücünü kullanıyor. Güç tüketimi konusunda kabul edilebilir bir düzeyde olan AOC Q2778VQE’yi her alanda kullanabilirsiniz. Ofis kullanımından oyun kullanımına kadar birçok alanda kullanılabilen monitör düşük fiyatı ile de tercih edilebilir.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>