Anthem İncelemesi

BioWare'in merakla beklenen oyunu Anthem nihayet çıkış yaptı.

Kabul edelim ki Bioware’in son oyunu Anthem’in gerek beta, gerek çıkış süreci epey sancılı geçti. Oyundan beklentiler epey yüksekti ve bu yüzden bazı oyuncular hayal kırıklığı yaşadı. Peki verilen puanları bir kenara koyarsak, Anthem gerçekten de kötü bir oyun mu, yoksa haksızlık mı ediliyor? Anthem inceleme yazımızda bunu yanıtlayacağız.

Anthem İnceleme

Baldur’s Gate, Neverwinter Nights, Dragon Age, Mass Effect ve Knights of the Old Republic gibi efsane yapımlara imza atan Bioware, daima zengin ve geniş içerikli rol yapma oyunlarıyla tanınıyordu. Firma ilk defa Mass Effect ile shooter türüne giriş yapmıştı ve oldukça da beğenilmişti. Anthem ise bunu bir adım daha ileri taşıyor ve daha çok nişan alma odaklı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Benim gibi RPG oyuncularının kafasındaki asıl soru Anthem’in hikaye ve karakter etkileşimi yönünden ne kadar başarılı olacağıydı. Sonuçta hepimiz Bioware’den üst düzey bir senaryo ve hikaye anlatımı bekliyorduk.

Açıkçası hikayeden keyif aldığımız fakat diyaloglar ve seçimler konusunda hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf edeyim. Yapılan seçimlerden kaynaklı dramatik değişiklikler görmedim ve Anthem bu yönden epey lineer – çizgisel ilerliyor. Fakat bu oyunun çarpıcı olmadığı anlamına gelmiyor. Aslında Anthem gayet de sürprizlerle ve eğlenceli karakterlerle dolu.

Oyunda karakter olarak Javelinler bulunuyor ve şu anda dört tane var. Ranger, Interceptor, Colossus ve Storm Javelinlerinin biriyle oynayabiliyorsunuz fakat eminim ki gelecekte yenileri de eklenecektir. Ranger daha çok hasar odaklı bir javelin ve omzundan roket atabiliyor. Çok hızlı veya çok güçlü olmasa da, uçarken ulti yeteneğini kullanabilen tek sınıf. Storm adından da anlaşılacağı gibi elektrik, buz ve ateş gibi doğaya özgü elementleri kullanıyor. Ranger gibi ateş gücü olsa da zırhı daha az. Fakat kalkan kullanabiliyor. Colossus tank sınıfı bir Javelin ve lav silahı kullanıyor. Hızı yavaş olsa da çok fazla hasarı aynı anda kaldırabiliyor. Interceptor ise en hızlı Javelin ve yakın saldırılar konusunda bire bir.

Anthem’i ilgi çekici kılan şey ise bu Javelinler hakkındaki tanımların hem doğru, hem yanlış olması. Örneğin Interceptor’ün bazı parçalarını değiştirerek farklı bir sınıfa sokabiliyor, yeni roller atabiliyorsunuz. Bu da karakterlere çeşitlilik sağlıyor.

Javelinler seviye atlıyor ve aynı zamanda her görevde de farklı zorluk seviyeleri var. Easy, normal ve hard şeklinde giderken, tahmin edeceğiniz gibi Easy nişan alma türüne acemi olanlar için iyi bir başlangıç noktası. Normal zorlukta işler biraz daha zorlaşıyor ve aynı zamanda aldığınız ganimet ile tecrübe puanı da artıyor. Hard modunda ise düşmanların hasarı da, sağlığı da yüzde 50 artıyor fakat ödüller de buna göre artıyor. Level 30’a geldiğinizde ise Grandmaster 1, 2 ve 3 zorlukları açılıyor. Grandmaster adından da anlaşılacağı gibi epey zorlu ve risk artarken, takım koordinasyonu ile Javelin buildleri önem kazanıyor.

Konsol sürümleri hakkında yorum yapamasam da, Anthem’in PC sürümü son günlerde epey iyileştirildi. VIP ve açık demo haftasonlarında aşırı derecede uzun bekleme süreleri, sorunlu klavye-mouse kontrolleri ve değişken kare oranları vardı. İlk gün yamasından sonra bunlar düzeltildi ve oyun daha derli toplu hale geldi. Yine de Anthem bu yılın en çok sistem gereksinimi isteyen oyunlarından birisi.

Anthem’le ilgili bir istek listem olsaydı, başına cross-play (çapraz oynanış) özelliğini koyardım. Server tabanlı bir oyun olduğu için aslında bu mümkün fakat Bioware uygulayıcı yapımcısı Mark Darrah, çapraz oynanış özelliğinin başlangıçta olmayacağını duyurdu. Yine de gelecek için açık bırakıldı ve bence Anthem bu şekilde daha iyi olabilir.

Anthem’le ilgili ciddi eleştiri yapabileceğim bir nokta görev tasarımları olabilir. Neredeyse her görev aynı şablonu takip ediyor ve sadece ufak farklılıklar var. Bir göreve başlıyorsunuz, bölgedeki düşmanları öldürüyorsunuz, sinyal alıcıyı koruyorsunuz ve sonunda boss’a giderek tekrar tekrar aynı şeyleri yapıyorsunuz. Açık dünya görevleri biraz daha çeşitli fakat yine de güncellemelerle daha iyi hale gelebilir.

Görev tasarımlarının yanı sıra kullanıcı arayüzü ve deneyimi konusunda da yapılması gerekenler var. Son bir ay içinde çok fazla geliştirildi fakat yine de menüler pek iyi değil ve açıkça konsollar için tasarlanmışlar. Sesli sohbet kullanmayanlar için yazılı sohbet özelliği yok ve bunun da olması gerekiyor.

Açıkçası Anthem eksikleri olan bir oyun fakat söylendiği kadar da kötü değil. Zengin hikaye anlatımı ve sürükleyici dövüş sistemi gerçekten başarılı. Buna rağmen çizilecek planlı bir yol haritasıyla problemlerin de giderileceğini düşünüyorum.

Artıları:

  • Eğlenceli dövüş sistemi

  • Görsel tasarım

  • Sürükleyici hikâye

  • Esnek oyun dünyası

Eksileri:

  • Sıradan görev tasarımı

  • Kötü kullanıcı arayüzü

  • Bazı buglar

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol