Anno 1800 İncelemesi

Beklenen oyun Anno 1800 nihayet çıktı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
blankLoading...

Caesar serisi, SimCity ve Pharaoh gibi şehir inşası oyunlarını oynayarak büyüdüm diyebilirim. Her birinde yüzlerce saat harcadım ve en muhteşem şehirleri yaratmayı hayal ettim. Gerçekte ise çoğunlukla başarısız oldum ve şehirlerim istediğim gibi olmadı. Aslında bu tip oyunları daha eğlenceli hâle getiren faktör de bazen bu başarısızlık oluyor. Buna rağmen son zamanlarda şehir simülasyonu türünü çok fazla denediğimi söyleyemem. Son olarak Banished ile Dawn of Man’i denedim, bunlara da uzun saatler harcadım fakat eskisi gibi tatmin etmediler. Şimdi ise Anno 1800 incelemesi ile karşınızdayız.

blank

Anno 1800 İnceleme

Hiç Anno ismini duydunuz mu? Bahse girerim daha önce bir kez olsun duymuşsunuzdur çünkü şehir inşaatı oyunlarında muhtemelen ilk 3’e girecek bir isim. Her ne kadar SimCity gibi bu türün atası olmasa da, fazlasıyla derin simüle ekonomisi ve harika grafikleriyle her dönem beğeni toplayan bir yapım oldu. Grafiklerdeki ve oynanıştaki yenilikçi yapısıyla günümüzde Anno benim favori şehir simülasyonu oyunum diyebilirim. Dolayısıyla Anno 1800’ün çıktığını görünce de balıklama atladım.

Anno 1800’de sevdiğim şey şu ki, oyun sizin ellerinizden tutup yardımcı olmuyor. Belli bir ray üzerinde ilerlemeyi, belli zamanlarda belli yapıları, binaları yapmayı ve kısıtlanmayı sevmiyorum. Şehir inşa oyunlarında bu gibi görevler ve kısıtlamalar olduğu zaman oyunun keyfinin kaçtığını düşünüyorum. Diğer yandan dediğim gibi bu türde çok iyi de değilim ve genellikle böyle oyunları başarısızlık daha eğlenceli hâle getirebiliyor.

Anno 1800’de ise oynayabileceğiniz 3 mod bulunuyor: Campaign, Sandbox ve Multiplayer. İncelemeyi hazırlarken oyun hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilmek için genellikle Sandbox modunu tercih ettim. Şunu da not edelim, oyunda Campaign modunu bitirdiğiniz zaman otomatik olarak Sandbox kısmına devam etmiş oluyorsunuz ve bu çok iyi düşünülmüş bir şey. Bu sayede senaryo bitse de yarattığınız şehri yönetmeye devam edebilirsiniz.

blank

Sandbox moduna başlarken bir zorluk seviyesi seçmeniz ya da özelleştirilmiş bir zorluk ayarlamanız gerekiyor. Ben normal zorlukta başladım fakat tabii ki bu kendinize ne kadar güvendiğinizle alakalı. Bu moda rastgele bir haritada başlıyorsunuz ve her ada benzersiz verimlilik ayarlarına sahip. Böylece adada hangi ürünlerin yetişeceğini ve hangi kaynakların uygun olduğunu görebiliyorsunuz. Bir liman ve Capital gemisiyle başlıyorsunuz, bu gemide de ek bir adayı daha işgal etmek için yeterli kaynak oluyor. Seçim size bırakılıyor, isterseniz verilen adaya yerleşmeye başlayın, isterseniz de keşfe çıkarak daha iyisini arayın.

Görsel olarak Anno 1800 serinin önceki oyunları gibi oldukça hoş gözüküyor. Anno serisi zaten hep harika grafik tasarımıyla tanınan bir oyundu ve yeni yapımda da bunu sürdürüyor. Oyunun dünyası tam bir görsel şölen ve tropik adalar, devasa şelaleler, nehirler muazzam duruyor. Bu oyunun tamamen doğru yaptığı bir şey varsa, o da grafik tasarımı diyebilirim. Genelde bu tip oyunlarda müzik sıkar ya da bir süre sonra kapatırım fakat Anno 1800’ün müzikleri de güzel ve oynarken kendini dinletiyor.

Anno 1800’ün oynanış mekanikleri insanı sürüklüyor. Oyunda gazete kısmı var ve periyodik olarak yayınlanmadan önce şehrin gazetesini inceliyorsunuz. Böylece negatif haberleri kaldırıp gazeteyi dilediğiniz şekilde basıma yollayabiliyorsunuz. Aynı zamanda sahte haberler yapma şansınız da var. Oyunun elinizden tutmadığını söylemiştim ve bu gerçekten de öyle. Korsanlar da dahil olmak üzere herkesle dost olabiliyorsunuz fakat sırf dostsunuz diye bu sizinle ticaret yapacakları anlamına gelmiyor. Üç şehirden ikisiyle ticaret anlaşması yapmayı başardım ve diğeri kesinlikle reddetti. Buna rağmen ticaret anlaşmaları kısıtlı ve çok etkileri yok. Genellikle sizden bir ürün istiyorlar ve karşılığında bir miktar para veriyorlar.

blank

Anno 1800 inceleme yazısında son söz olarak şunu söyleyebilirim ki, bu türü seviyorsanız oyundan kesinlikle zevk alacaksınızdır. Elbette her şey çok parlak değil ve eksikler var ama zaten hangi oyun tamamen kusursuz ki? Anno 1800 bir şehir simülasyonu olarak fazlasıyla başarılı ve üzerinde onlarca, belki yüzlerce saat harcamaya değer bir yapım.

Artıları:

  • Grafikler ve dünya tasarımı
  • Müzikler
  • Oynanış mekanikleri

Eksileri:

  • Bazen zor olabiliyor
  • Ticaret sistemi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol