Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Android’in Deprem Uyarı Sistemi Türkiye’de Başarısız Oldu

BBC'nin araştırmasına göre, güvenlik önleminin ilk deprem için işe yaramadığı ortaya çıktı.

Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi‘nin zamanında bildirim attığına dair birçok rapor mevcuttu ancak 6 Şubat’ta ülkemizde meydana gelen depremde durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. BBC araştırmacıları, Türkiye’nin üç şehrinde konuştukları yüzlerce kişiden hiçbirinin ilk sarsıntı vurmadan önce uyarı almadığını iddia etti. Araştırmacılar, yalnızca “sınırlı sayıda kişinin” ikinci bir deprem için uyarı aldıklarını ifade etti.

Ürün lideri Micah Berman, BBC’ye Türkiye’de milyonlarca insanın deprem uyarısı aldığını, ancak şirketin yaygın bildirimleri gösteren verileri paylaşmadığını söyledi. Google, bir uyarı aldıklarını söyleyen insanlardan bir avuç sosyal medya gönderisi gösterdi ancak bunlardan yalnızca biri ilk deprem içindi. Berman, sosyal ağların, depremin doğasının ve internet erişiminin güvenilirliğinin sistemi etkileyebileceğini belirtti.

Android Deprem Uyarı Sistemi Çalışıyor Mu?

Deprem Uyarı Sistemi

Android Deprem Uyarı Sistemi, uyarıları etkili bir şekilde kitle kaynaklı olarak göndermek için telefonlardaki ivme ölçeri (yani hareket algılamayı) kullanıyor. Birçok telefon aynı anda titrerse Google, depremin merkez üssünü ve büyüklüğünü bulmak için toplu verileri kullanabiliyor ve sarsıntının şiddetini hissedebilecek kişilere otomatik olarak bir uyarı gönderiyor.

Bir dakikadan önce bir bildirim gönderilmesi mümkün olmasa da, bu süre saklanacak bir yer bulmak veya evden ayrılmak için yeterli olabiliyor. Teknoloji, geleneksel uyarıların bulunmadığı alanlarda insanlara teorik olarak yardım sağlayabiliyor. Ülkemizdeki korkunç deprem sonrası bu teknolojiye dair endişeler, sistemin güçlü (7,8 büyüklüğünde) bir deprem sırasında arızalanmış olabileceği.

Bu uyarı sistemi işe yarasa bile, daha hafif olaylar bir yana, bu gibi durumlarda kaç kişinin uyarı alması gerektiği ve aldığı net değil. Daha fazla veri olmadan, Android’in deprem uyarılarının radyo ve televizyon üzerinden yapılan geleneksel uyarıların yerine geçebileceği kesin değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.