Android Dosya Kurtarma Nasıl Yapılır? – Silinen Verileri Geri Getirin

Android telefonunuzdan veya tabletinizden önemli bir dosyanın silindiğini fark etmek çoğu kez acı verici olabilir. Peki, kaybettiğiniz veriyi geri almanın bir yolu var mı? Cevap basit: Evet. Bu yazımızda, silinen Android dosyalarını nasıl kurtarabileceğinizi anlatıyoruz.

Android Dosya Kurtarma Nasıl Yapılır – Fotoğraf, video, rehber, doküman dahil önemli pek çok verimizi akıllı telefon veya tabletlerimizde saklıyoruz. Fakat bu dosyaları zaman zaman fark etmeden silebiliyoruz.

Android veya iOS cihazınızdaki verileri kaybetmeniz yanlışlıkla silme, yedekleme yapmama, hafıza kartı vb. sebeplerden kaynaklanabilir. Android silinen dosyaları geri getirme işlemi ile kaybettiğiniz dosyaları kurtarmanız mümkün.

Android veri kurtarma programı dahil telefondan silinen fotoğrafları, videoları veya diğer dosyaları geri getirme için başvurabileceğiniz pek çok yöntem var. Bu yazımızda, Android dosya kurtarma (silinen dosyaları geri getirme) işlemi için uygulayabileceğiniz çözümleri sizler için sıraladık.

Yöntem 1: Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

android dosya kurtarma

Android dosya kurtarma için sizinle paylaşacağımız ilk yöntem gayet basit ve kolay. Bazen istemeden de olsa fotoğraflarımızı, videolarımızı veya diğer dosyaları geri dönüşüm kutusuna veya arşive gönderebiliyoruz.

Tıpkı bir PC gibi, birçok Android telefonda bir geri dönüşüm kutusu vardır. Bu sayede dosyaların ufak bir dalgınlık sonucu tamamen kaldırılması önlenir. Örneğin, Samsung telefonlarla birlikte gelen Galeri uygulamasının böyle bir güvenlik önlemi bulunuyor.

Yöntem 2: Bulut Yedeklemesini Kontrol Edin

Android silinen dosyaları kurtarma

Eğer telefonunuzdaki fotoğraf veya videoları Google Drive’a yedekliyorsanız, silinen dosyaları geri getirme için önemli bir şansa sahipsiniz demektir. Google Fotoğraflar, fotoğrafları 60 gün boyunca depolayan bir çöp kutusuna sahiptir, Bunu, fotoğraflarınızı Google Drive’a yedekleyerek yapar.

Bunun anlamı şu: Bir fotoğrafı başka bir uygulama aracılığıyla tamamen silseniz bile, Google Fotoğraflar aracılığıyla kurtarabilirsiniz. Öte yandan Fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar‘daki çöp kutusundan kaldırmış olsanız bile, bu değişikliklerin henüz Google Drive’a yansıtılmamış olma ihtimali de bulunuyor. Bu yüzden hızlıca kontrol etmenizde yarar var.

Yöntem 3: WhatsApp Yedeklemesini Kontrol Edin

android dosya kurtarma nasıl yapılır

Android silinen dosyaları geri getirme için WhatsApp yedeklemesini kontrol edebilirsiniz. Eğer yanlışlıkla sildiğiniz fotoğraf, WhatsApp aracılığıyla size gelmişse, yeniden cihazınıza ekleme şansınız var.

İlk olarak, WhatsApp’ın kendisinde yerleşik olan yedeği kontrol edin. Bunun için; Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedeği adımlarını takip edin. Karşınıza çıkan ekranda, son yedeklemenin ne zaman yapıldığını gösteren bazı bilgiler göreceksiniz. Eğer yakın bir tarih ise uygulamayı kaldırın ve Play Store’dan yeniden yükleyin. Bu size eski sohbetlerinizi ve medyanızı geri yükleme seçeneği sunacaktır.

Yöntem 4: Masaüstü Android Dosya Kurtarma Programlarını Deneyin

android silinen dosyaları geri getirme

Eğer Android silinen dosyaları geri getirme için sizinle paylaştığımız yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, üçüncü taraf çözümleri deneyebilirsiniz. Android veri kurtarma programları, kaybettiğiniz verileri geri almanızı sağlayabilir.

Recuva, en iyi masaüstü Android dosya kurtarma programları arasında yer alır. Programı buradan yükledikten sonra, uygulama sihirbazı kayıp dosyalarınızı bulmak ve kurtarmak için sizi bir dizi adımdan geçirecektir. Silinen dosyaları kurtarmak için kullanabileceğiniz bu araç, dahili olarak depolanan dosyalara kıyasla bellek kartlarında depolanan dosyaları da tarar.

Yöntem 5: Play Store’daki Android Veri Kurtarma Uygulamalarına Başvurun

android silinen dosyaları geri getirme işlemi

Eğer masaüstü programları işinizi görmezse, doğrudan cihazınıza yüklenen Android dosya kurtarma uygulamalarını deneyebilirsiniz. Bu noktada önemli bir uyarı yapmakta fayda var.

Google Play Store, ne yazık ki çok sayıda sahte uygulama barındırıyor. Bunların başında da sözde Android dosya kurtarma uygulaması gibi görünen yazılımlar geliyor. Genellikle sizden belirli bir ücret talep eden bu uygulamalar, telefondan silinen fotoğrafları geri getirmediği gibi başınızı da derde sokabilir.

Bu gibi durumlarla uğraşmamanız amacıyla Android silinen dosyaları geri getirme işlemi için başvurabileceğiniz en iyi uygulamaları sıraladık:

  • Dumpster
  • Undeleter Recover Files & Data
  • Recovery Software
  • Data Recovery

Her Silinen Dosyayı Geri Getiremeyebilirsiniz

Tabii, her silinen dosyayı geri getiremeyebilirsiniz. Zira bir dosyayı sildikten sonra telefonunuzu ne kadar uzun süre kullanırsanız, onu geri alma şansınız da o kadar azalır. Bu yüzden önemli dosyalarınızın yedeklerini tutmanız çok önemlidir.

Android silinen dosyaları geri getirme işlemi için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat bir kez daha altını çizelim: Bu adımlardan hiçbirisi, silinen verilerinizi kesin olarak geri getirme garantisi vermez. Her şeye rağmen Android veri kurtarma yöntemlerinden en az birinin işinize yarayacağını umuyorum.

Görüşlerinizi Twitter’dan veya aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol