Anayasa Mahkemesi Wikipedia Kararını Resmi Gazete’de Yayınladı

Wikipedia'nın açılmasını sağlayacak gerekçeli karar yayınlandı.

Türkiye’nin son zamanlarda en çok konuştuğu konuların başında gelen Wikipedia konusu bir türlü çözüme kavuşmasa da çok konuşulmaya devam ediyor. Anayasa Mahkemesi Wikipedia hakkındaki gerekçeli kararını Resmi Gazete’de yayınladı. 

Özgür İnternet Ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia, bazı içeriklerinde bulunan ifadeler nedeniyle Türkiye’de uzun zamandır erişime engellenmiş durumda. Türkiye’deki kullanıcılar Wikipedia’ya erişmek için çeşitli yollar deniyor ki bu yollardan birisi de VPN kullanmak. Görünüşe göre Türkiye’deki kullanıcıların Wikipedia’ya erişmek için artık VPN kullanmalarına gerek kalmayacak. 

Wikipedia’nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı Türkiye’nin erişim engellinin kaldırılması için pek çok başvuru yapmış ve Wikipedia’nın Türkiye erişiminin açılmasını talep etmişti. Wikimedia’nın yaptığı başlarıcılardan birisi de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruydu. Wikimedia’nın bu başvurusunun ardından konuyu görüşen Anayasa Mahkemesi Wikipedia konusunda karara varmış ve Anayasa Mahkemesi de kararında Wikipedia’nın kapatılmasının doğru olmadığı yönünde karar vermişti. 

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından Wikipedia’nın yeniden açılacağı kesinleşmişti ancak Wikipedia’nın ne zaman açılacağı tam olarak açıklanmamıştı. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklama yaparak Wikipedia’nın açılmasının Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklamasına bağlı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklamasının ardından Wikipedia’nın açılacağını belirtmişti. Gül’ün bu açıklamasının ardından Anayasa Mahkemesi bugün Wikipedia ile ilgili gerekçeli kararı açıkladı. 

Merakla beklenen Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yer aldı. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararda Wikipedia’nın engellenmesinin Türk vatandaşlarının bilgiye erişim hakkını sınırlandırdığı açıklanırken ayrıca Wikipedia engellenmesinin milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması durumu ile ilgili olmadığına karar verildi. 

Wikipedia Hala Açılmadı

Anayasa Mahkemesi’nin bu ararını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletmesiyle birlikte Wikipedia’nın açılacağı düşünülüyordu ancak Wikipedia halen açılmış değil. Wikipedia’ya olan erişim engelinin kalkması durumunda haberimizi güncelleyeceğiz. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol