AMD, RX 6600 Ekran Kartını Piyasaya Sürdü

AMD, RX 6600 isimli ekran kartını piyasaya sürdü. Bu yeni oyun canavarı, 1080p çözünürlükte yüksek kare hızı almak isteyen oyuncular için tasarlandı.

AMD, RX 6600 isimli yeni ekran kartı hamlesini yaptı. NVIDIA ve AMD’nin en yeni üst düzey ekran kartlarını elde etmek hala zor olsa da, kırmızı ekip yeni bir orta sınıf ekran kartını piyasaya sürdü. Yeni ekran kartı, 1080p’de oynamaya alışmış ancak yine de yüksek yenileme hızları isteyen oyuncuları hedefleyecek.

 RX 6600

RX 6600, RTX 3060’dan Daha Güçlü

AMD, Radeon RX 6600’ün Ultra Yüksek ayarlarda Assasins Creed Valhalla, Ultra ayarlarda Battlefield 5 ve Max ayarlarında Resident Evil Village dahil olmak üzere birçok AAA oyununda saniyede 100 FPS’ten fazla performans sunacağını açıkladı.

Bu, AMD Ryzen 5 5600X işlemci ve Akıllı Erişim Belleği etkinken test edildi, bu nedenle bu sayı değişebilir ancak AMD’nin bu tahminleri bize mantıklı geldi. Ek olarak AMD, yukarıda bahsedilen aynı oyunlarla yapılan testlere dayanarak NVIDIA’nın GeForce RTX 3060’ına kıyasla watt başına 1.3 kat daha fazla performans sergiledi.

Elbette yeni cihaz, ekran kartının bellek arabelleğine sistem erişimini hızlandıran yukarıda bahsedilen Akıllı Erişim Belleği ve FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) gibi AMD’nin en son teknolojilerini destekleyecek. FSR, AMD’nin NVIDIA DLSS’e karşı sunduğu bir teknoloji ve oyunları yerel çözünürlüklerde oluşturmaya kıyasla önemli performans iyileştirmeleri sağlıyor ve DLSS’in aksine FSR, daha kolay benimsenebilen açık kaynaklı bir araç takımına sahip.

RX 6600 Teknik Özellikleri Nedir?

Daha teknik özelliklere gelince, AMD Radeon RX 6600, Radeon RX 6600 XT‘den biraz daha düşük olarak 28 işlem birimiyle birlikte gelecek ve yaklaşık 2.044 MHz hızda çalışacak ancak, 32MB AMD Infinity Cache ve 8GB GDDR6 belleği koruyacak. Temel özellikleri aşağıda görebilirsiniz.

Modelİşlem BirimiTemel Hız / Boost HızıBellek (GDDR6)Bellek ArayüzüInfinity cacheKart Güç Tüketimi
AMD Radeon RX 6600282,044MHz/2.491MHz8GB128-bit32MB132W

AMD Radeon RX 6600, AMD’nin ASRock, ASUS, Gigabyte ve daha fazlası gibi yönetim kurulu ortaklarından resmi olarak 329 dolardan başlayan fiyatlarla temin edilebilecek ancak biz ekran kartının tüm stoklarının tükenmiş olduğunu gördük.

Ayrıca ekran kartını bu aydan itibaren önceden oluşturulmuş bazı bilgisayarlarda da bulacaksınız. Doğal olarak ekran kartının Windows 11‘i de desteklediğini söyleyelim.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol