AMD RX 6500 XT Uygun Fiyatıyla Yüzleri Güldürecek

AMD Radeon RX 6500 XT hakkında yeni detaylar öğrendik. Bütçe dostu ekran kartı 4 GB bellek ile çıkış gelecek.

Uygun fiyatı ile çıkış yapacak olan giriş seviye ekran kartı RX 6500 XT teknik özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. Son on iki ay, yeni Nvidia ve AMD ürünlerinin, önerilen fiyatların çok üzerinde ödeme yapmadan satın alınmasının zor olması nedeniyle, mevcut nesil bir konsola veya bazı PC donanımlarına sahip olmak isteyen herkes için biraz çalkantılı bir zaman oldu.

Intel’in CEO’su çip krizinin 2023’e kadar devam edebileceğini söylerken, gelecek yılın da aynı derecede kötü olma ihtimali mevcut. Bununla birlikte, işler her zamanki gibi devam ediyor; Nvidia ve AMD hız kesmeden yeni kartlar üretiyor. Yakın tarihli bir sızıntı, AMD’nin piyasaya sürülmemiş ekran kartlarından birinin özelliklerinin ne olabileceğini ortaya çıkarttı.

AMD RX 6500 XT Özellikleri

RX 6500 XT

Twitter’a yüklenen sızdırılmış bir görüntüye atıfta bulunan yakın tarihli bir rapora göre, teknoloji devleri Lenovo farkında olmadan AMD RX 6500 XT‘yi listeledi ve kartın bazı önemli ayrıntılarını gösterdi. Liste hızlı bir şekilde kaldırıldı ancak bazı kullanıcılar ekran görüntüsü almayı başardı.

Henüz piyasaya sürülmemiş 6500 XT’nin 4 GB GDDR 6 bellek ile daha çok giriş seviyesinde bir kart olacak gibi görünüyor ancak, 8K dahil olmak üzere birçok çözünürlüğü destekleyeceğini de öğrendik. Tabii destekleyecek ancak bu çözünürlükte oyun oynamanız imkansız olacak. Ekran kartı, 75W TDP güç tüketecek 1024 çekirdek ile çıkış yapacak.

6500 XT, giriş seviyesi 1080p pazarında uygun fiyatıyla oyunculara yüksek performans sunacak. Son sızıntılar ise ekran kartının Ocak 2022 ortasında raflarda yerini alacağını gösteriyor. Ekran kartı dünyasındaki son gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

RX 6500 XT

Kasım ayında, AMD’nin, her ikisinin de 64-bit veri yolunda 4 GB belleğe sahip olduğu düşünülen RX 6500 XT’nin yanı sıra RX 6400’den bahsederek bazı uygun fiyatlı grafik kartlarını piyasaya sürmeye hazırlandığı tahmin ediliyordu. Bu kartların ikisi de, pazarının üst düzey seviye ürünleri olmayacak ancak muhtemelen çok daha ucuz ekran kartı isteyenler için güzel bir seçenek olacak.

Sızdırılan görüntüye rağmen AMD RX 6500 XT hakkında hala çok bilgimiz yok. Henüz resmi bir çıkış tarihi olmasa da, bu bütçe dostu ekran kartlarının 2022’de gelmesi muhtemel. Ekran kartının fiyatı ise muhtemelen 200 ila 250 dolar arasında olacak. AMD’nin 4 Ocak’ta yapacağı etkinlikte daha çok bilgi edinmeyi bekliyoruz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol