Amazon ve Apple’a 225 Milyon Euro Ceza Kesildi

İtalya Rekabet Kurumu, Apple ve Amazon'a 225 milyon Euro para cezası kesti.

Apple bir süredir antitröst davalarıyla uğraşıyordu ancak Amazon’u da etkileyen son dava, İtalya’nın antitröst makamından geldi. Hakim, devasa satış platformundan belirli Apple ürün satıcılarını kovdukları için Amazon ve Apple’a 225 milyon Euro para cezası verdi.

İki teknoloji devi arasındaki anlaşma 2018 yılına kadar uzanıyordu. Bazı perakendecileri Apple ve Beats cihazlarını satmak için amazon.it’i kullanmayı bırakmaya zorladı. Hakim, bunun fiyatlandırma rekabetini etkileyen Avrupa Birliği kurallarının ihlali olduğunu belirtti.

Amazon ve Apple

Amazon ile Apple Verilen Cezaya İtiraz Etti

Reuters‘e göre, İtalyan makamı Amazon ve Apple’a sırasıyla 68,7 milyon ve 134,5 milyon Euro para cezası verdi. Yetkili ayrıca iki devin bu kısıtlamayı sona erdirmesini ve orijinal Apple ürün perakendecilerinin Amazon’da satış yapmasına izin vermesini emretti.

Apple, “Müşterilerimizin orijinal ürünler satın almasını sağlamak için bayi ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve yalnızca orijinal Apple ürünlerinin satıldığından emin olmak için dünya çapında kolluk kuvvetleri, gümrük ve tüccarlarla çalışan özel uzman ekiplerimiz var” diyerek kendisini savundu.

Online satış devi ise, “İş modelimiz onların başarısına dayandığından bizim satıcılarımız, mağazamızdan dışlayarak fayda sağladığı önerisini reddediyoruz. Anlaşmanın bir sonucu olarak, İtalyan müşteriler en yeni Apple ve Beats ürünlerini mağazamızda bulabilir, iki katından fazla katlanan bir katalogdan, daha iyi fırsatlar ve daha hızlı sevkiyatla faydalanabilirler” açıklaması ile cezanın orantısız olduğunu açıkladı.

İki şirket de para cezalarına itiraz etmeyi planladıklarını söyledi. Bu sözleşme, satış platformundaki sahte Apple ürünlerinin sayısını azaltır ancak Apple ürünlerini satmak için platforma bağımlı olan gerçek satıcılara da haksızlık olur. Sonunda bu davayı nasıl kapatacaklarını bekleyip görmemiz gerekecek.

İki şirketinde belirli satıcıları hariç tutmak için para cezası ödemesi gerektiğini kabul ediyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol