Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Amazon 9.000 Kişiyi Daha İşten Çıkaracak

Amazon önümüzdeki haftalarda 9.000 çalışanını daha işten çıkaracak. İşten çıkarmalar Twitch'i ve bulut platformlarını etkileyecek.

Amazon, işten çıkarmaların kapsamını genişletiyor. Şirketin başkanı Andy Jassy, personele şirketin “önümüzdeki birkaç hafta” içinde 9.000 kişiyi daha işten çıkaracağını belirten bir not gönderdi. Mesaja göre işten çıkarmalar öncelikle Twitch, reklamcılık ve Web Services gibi bulut bilişim bölümlerini etkileyecek ve büyük çoğunluk bu bölümlerde işten çıkarılacak.

Andy Jassy, yeni işten çıkarmaların, maliyetleri düşürmeye odaklanan operasyonel planlamanın “ikinci aşamasını” takip ettiğini söyledi. Şirket başkanı, bazı ekiplerin Kasım ayındaki işten çıkarma duyurularının ilk turuna hazır olmadığını ve şirketin “mümkün olan en kısa sürede” bilgi sağlamak için kararları erken duyurmak istediğini de sözlerine ekledi. Çevrimiçi perakendeci, kıdem tazminatı, geçici sağlık sigortası kapsamı ve başka yerlerde iş bulma sözü verdi.

Amazon’da İşler Yolunda Değil

Amazon 9.000 Kişiyi Daha İşten Çıkaracak

Amazon, CNBC tarafından yapılan bir sızıntının ardından işten çıkarmaların gerçek olduğunu doğruladı. Daha önce olduğu gibi Jassy, kesintileri “belirsiz bir ekonomik koşullara” ve yakın gelecekteki performansla ilgili devam eden şüphelere bağladı. Yönetici, firmanın daha iyi deneyimlere yatırım yapacak kaynaklara sahipken “daha akıcı” olmak istediğini iddia etti.

Şirket geçen sonbaharda 10.000 çalışanı işten çıkaracağını söyledi ancak Ocak ayında bu sayıyı 18.000‘e çıkardı. O zamanlar, kesintilerin çoğu perakende satış ve işe alıma odaklanmıştı. Geçen yıl Amazon, fiziksel mağazalarından bazılarını kapattı ve bazı iş birimlerini tasfiye etti. Marka, COVID-19 salgınının zirvesinde çevrimiçi alışverişe geçişten fayda sağlarken, insanlar pandemi öncesi alışkanlıklara döndükçe türbülansla karşı karşıya kaldı.

Bu arada Twitch‘in işten çıkarmaların bir parçası olması da dikkat çekici. Canlı yayın hizmeti, pandeminin ilk dönemlerinde başarılı oldu, ancak Streamlabs ve Stream Hatchet, izleyici sayısının 2021 baharından bu yana istikrarlı bir düşüş içinde olduğunu iddia etti. Bu aradaAmazon, bu yıl işten çıkarmaları açıklayan tek büyük teknoloji şirketi değil. Meta, sonbaharda 11.000 işçiyi işten çıkardıktan sonra bu ay 10.000 işçiyi daha işten çıkaracağını söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.