Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Alexa, Ölen Sevdiklerinizin Sesini Taklit Edecek

Alexa'nın hayret verici bir teknolojisi ortaya çıktı. Yapay zeka destekli bu sistem ile sevdiklerinizin sesini sürekli duyabileceksiniz.

Amazon’un sesli asistanı Alexa, ölen sevdiklerinizin sesini sizlere tekrardan duyurabilecek. Terminatör 2: Kıyamet Günü’ndeki T-1000’in John Connor’ın üvey annesinin sesini telefonda taklit ettiği sahneyi hatırlıyor musunuz? Reuters‘in yayınladığı son raporlara göre Amazon’un dijital asistanı, yakında buna çok benzer bir başarıya imza atacak.

Amazon’un, Alexa’nın herhangi bir sesi taklit etmesine izin verecek yeni bir sistem geliştirdiği bildirildi. Amazon’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Rohit Prasad’a göre, dijital asistanın bu şaşırtıcı yeteneği kazanması için yalnızca bir dakikadan az ses duyması gerekecek. Prasad ayrıca, bu yeni sistemin arkasındaki fikrin, akıllı hoparlörler kullanarak “anıları kalıcı hale getirme” ve kayıp sevdiklerini dinleme yeteneği vermek olduğunu açıkladı.

Alexa’nın Taklit Teknolojisi Demo Olarak Sergilendi

Alexa

Amazon, dün Las Vegas’taki bir konferansta özelliğin bir demo videosunu sergiledi. Video, “Alexa, büyükannem bana Oz Büyücüsü’nü okumayı bitirebilir mi?” diye soran bir çocuğu canlandırdı. Yanıt olarak, Amazon’un dijital asistanı komutu onayladı ve sesini hemen çocuğun büyükannesine benzeyen daha yatıştırıcı, daha az robotik bir versiyona değiştirdi.

Alexa‘nın bu özelliği kulağa etkileyici gelse de, şimdiden çeşitli endişeleri gündeme getirdi. Bazıları daha gerçekçi derin sahtekarlıklar oluşturmak için kullanılabileceğine inanırken, bir kısım ise kimliğe bürünme ve telefon tabanlı dolandırıcılık için kötüye kullanılabileceğini iddia etti. İlginçtir ki, Amazon böyle bir özellik üzerinde çalışan tek şirket değil.

Geçen yıl Microsoft, Özel Sinir Sesi adlı yeni bir metinden konuşmaya yapay zekaya sınırlı erişim açtı. Bu, Speech adlı bir Azure YZ hizmetinin parçası ve herhangi bir sesi taklit etmek veya kulağa daha doğal gelen sentetik bir ses oluşturmak için birden çok sinir ağı kullanan bir teknoloji. Birçok şirket, Microsoft’un bu teknolojisini kullanmaya başladı bile.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.