Age of Empires 4 İnceleme

Age of Empires 4, aşina olduğumuz unsurları korurken seriyi modernleştirmeyi başarmış ancak oyunun savaş sistemi bazı hayranları mutsuz edecek.

Age of Empires 4’e yakından bakıyoruz. Öncelikle söyleyeyim, Age of Empires 4 Türkçe dil destekli olarak çıkış yapacak. Age of Empires, 20 yıldır RTS türünü tanımlamaya yardımcı olan çok sevilen bir temel oldu ve Relic Entertainment ile Xbox Game Studios’un geliştirdiği en son oyun olan Age of Empires 4, hem tanıdık hem de modern bir yapım olmaya başarmış.

Age of Empires 4‘te oyuncular Normanlar ve Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan Moskova ve Moğollara kadar tarihin en büyük medeniyetlerinden ve yaşadıkları savaşlardan bazılarını deneyimleyecek. Lider olarak, düşmanlarınızı alt etmek için kaynakları toplamanız, şehirlerinizi güçlendirmeniz, genişletmeniz ve büyük güçleri komuta etmeniz gerekecek.

Age of Empires 4 İnceleme

Age of Empires 4 İnceleme: Mekanikler

Age of Empires 4‘teki solo hikaye modlarına ek olarak, çok oyunculu kooperatif veya PvP’ye katılabiliyorsunuz ve çağlar boyunca ilerlemek ve kimin galip gelip kimin tarihe gömüleceğini belirlemek için düşman yapay zekasına veya birbirinize karşı oynayabiliyorsunuz. Ayrıca, Age of Empires 3: Definitive Edition‘dan geri dönen ve oyuncuların farklı savaş stratejilerini denemelerini sağlayan bir özellik olan Art of War modunda becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Tüm bu özellikler Age of Empires 4’ü, serideki yeni oyunların önünü açabilecek kesin bir deneyim haline getirmek için bir araya gelmiş ancak bazı savaş mekanikleri modern oyunlara kıyasla hantal ve yenilikçi değil.

Age of Empires 4‘te oyunun önemli bir kısmı savaş ve her medeniyetin savaşabilecek veya destek ve şifa verebilecek kendi birimleri mevcut. Oyuncuların, çeşitli düşman kuvvetlerine en fazla hasarı vermek için bu müttefikleri stratejik olarak konumlandırmaları gerekecek. Erzak ve askerleri sürdürmek için, toprağı işlemek, gerekli kaynakları toplamak ve sağlıklı bir ekonomi geliştirmek için şehirleri yağmalamak ve kurmak (veya yeniden kurmak) için zaman harcayacak.

Ordular ve şehirler güçlendikçe daha iyi dövüşçülere ve çok sevilen Age of Empires mancınıkları gibi kuşatma teknolojisi de dahil olmak üzere yeni teknolojilere erişim kazanacak. Age of Empires ve RTS türünün ayırt edici özelliği olan bu ilerleme hızı, kesinlikle hala ilgi çekici.

Age of Empires 4, renkleri filtreleme, kullanıcı arayüzünü anlatma, altyazıların ne zaman ve nerede görüneceğini kontrol etme, kontrastı artırma ve en uygun zorluğu seçme seçenekleri de dahil olmak üzere etkileyici erişilebilirlik özelliklerine sahip bir oyun. Bu özellikler, bir oyuncunun ister Age of Empires serisinde yeni olsun, isterse kıdemli olsun, nasıl oynamayı seçerse seçsin, hemen oyuna girip oyunun tadını çıkarmasını sağlamış.

Age of Empires 4 İnceleme

Age of Empires 4 İnceleme: Oynanış

Özellikle Story Mode, oyuncuların strateji oluşturmanın bazı önemli yönlerini ve kaynak yönetiminin küçük ayrıntılarını atlayarak çok fazla taktiksel bilgi olmadan savaşlara girmelerine ve dünya tarihindeki bazı önemli olaylarla basitçe etkileşime girmelerine olanak tanıyan bir sistem olmuş.

Age of Empires 4 kampanyasının çoğu, oyunun eğitim yönüne odaklı ve önde gelen tarihi olayları konu alarak hazırlanmış. Her kampanyanın konusu, “Uygulamalı Tarih” videoları aracılığıyla tarihi bir belgesel gibi anlatılmış ve oyunculara, savaşmak üzere oldukları savaşın arkasından bir miktar bağlam vermek için gerçek yerlerin ara sahne görüntüleri kullanılmış.

Bu videolar, yönettiğimiz medeniyetlerin kültürünü, savaşlara yol açan olayları ve savaş teknolojilerinin nasıl geliştiğini özetliyor. Bu oldukça benzersiz, eğitici bir mekanik ve muhtemelen çoğu tarih meraklısının ilgisini çekecek. Bununla birlikte, sıradan oyuncular için veya tarihe bir tercihi olmayan sert strateji hayranları için, ara sahnelerin ilgi çekici bir oyun özelliğinden daha fazla bir engel haline gelmesi durumunda bir atlama seçeneği de mevcut.

Age of Empires 4’ün kullanıcı arayüzünün anlaşılması oldukça kolay, yardımcı araç ipuçları ve açılır pencere ipuçları ile oyuncuların kontrolleri hızlı bir şekilde öğrenmeleri sağlanmış, böylece savaş sırasında başarısızlık pek söz konusu değil. Age of Empires 4’te zamanın akışını kontrol etmek için hiçbir seçenek yok, yani oyunda hareketsiz kalmanız tamamen bir dezavantaj; Bu nedenle arayüz bilgisi önemli ve erken seviyelerde detaylı olarak size öğretilmesi güzel düşünülmüş.

Kullanıcı arayüzü, Age of Empires III: Definitive Edition’dakine benzer olarak tasarlanmış, bu nedenle onu oynadıysanız, bunda da zorluk çekmezsiniz. Orijinal oyunların çekiciliğini ve nostaljisini korumayı başarırken, aynı zamanda modern oyun tasarım standartlarına uygun olarak daha pürüzsüz ve daha kusursuz bir görünüm oluşturulmuş.

Age of Empires 4 İnceleme

Age of Empires 4: Olumsuz Tarafları

Age of Empires 4’ün en büyük dezavantajlarından biri, temsil etmeye çalıştığı tarih olmuş. Oyunun en önemli yönleri, Hastings Muharebesi veya 100 Yıl Savaşı gibi tarihi savaşlar olmuş. Bununla birlikte, hükümet sistemlerinin yayılması, kültürün geliştirilmesi gibi tarihin ve medeniyetin diğer önemli yönlerinden nadiren bahsedilmiş. Oyuncuların bir sonraki çağa girmek için dikmeyi seçecekleri kültürel simge yapılar, diplomasiye, kültüre ve yönetişime yardımcı olmaktan ziyade neredeyse her zaman askeri bir amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmış.

Delhi Sultanlığı bilginleri gibi son derece belirgin özelliklere sahip kültürler bile sadece daha güçlü askeri birimler oluşturmak için oyuncular için faydalı. Bu elbette, Age of Empires için yeni bir şey değil. Bununla birlikte, mekanikler güçlü ordular inşa etmek ve meçhul düşman kalabalığını fethetmekle sınırlıyken, oyunu gerçekten oyuncuların tarihi deneyimlemeleri ve kontrol etmeleri için bir yol olarak düşünmek zor.

Age of Empires 4 ile ilgili diğer önemli endişem, en azından tek oyunculu hikayenin kendisini tekrarlaması ve dağınıklığı. Çoğu zaman, oyuncular önceden ayarlanmış, tanıdık stratejiler kullanarak aynı türden düşman savaşçıların birkaç dalgasıyla karşılaşacak. Oyuncular, her bir düşman birimiyle yüzleşmek için hangi birim türlerinin en uygun olduğunu öğrendiklerinde, savaşlar hem öngörülebilir hem de sıkıcı hale gelecek. Bu, özellikle birlikte çalışılacak daha az asker ve birim türünün olduğu oyunun başlarında fazlasıyla geçerli.

Oyuncular, oynayacakları yeni medeniyetlerin ve inşa edecekleri yeni teknolojilerin ve birimlerin kilidini açtıkça, strateji seçenekleri gelişiyor ve oyunu daha heyecanlı hale getiriyor ancak bu aynı zamanda erken oyunun ne kadar sıkıcı olduğunu daha da gözler önüne seriyor.

Age of Empires 4 İnceleme

Age of Empires 4 İnceleme: Sonuç

Bununla birlikte genel olarak Age of Empires 4, çok sevilen Age of Empires 2’ye layık bir halef yaratma vaadini yerine getirmeyi başarmış ancak daha modern mekanikler ile yeni oyuncular için çok daha çekici hale getirilmiş. Odak noktası esas olarak savaş olsa da ve ordu geliştirmek ilk başta yavaş bir süreç olsa da, savaşları koordine etmek ve oyuncuları gece boyunca planları üzerinde çalışmaya devam ettirebilecek birlikler, şehirler ve karakollar kurmak konusunda inanılmaz derecede zorlayıcı unsurlar mevcut.

Age of Empires 4’ün formülünde özellikle çığır açan hiçbir şey olmamasına rağmen, hayranların nostalji hissini ortaya çıkaracak ve yeni başlayanlar için tarih boyunca kendi yolculuklarına başlamaları için güzel bir başlangıç noktası sunacak.

Strateji oyunu sevenlerin ve serinin hayranlarının kaçırmaması gereken bu yapımı, 299 TL karşılığında Steam‘den satın alabilirsiniz. Ayrıca Game Pass aboneliği dahilinde ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol