Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Adobe, 20 Milyar Dolarlık Figma Satın Alımından Vazgeçti

Adobe, düzenleyici incelemeler sonucunda 20 milyar dolarlık Figma satın alımını sonlandırdı. Şirket, cayma bedeli olarak 1 milyar dolar ödeme yapacak.

Adobe, Avrupa Birliği düzenleyicilerinden onay alamayacağına karar vermesinin ardından, planladığı 20 milyar dolarlık Figma satın alımından vazgeçti. Her iki şirket, fesih anlaşmasını onayladı. Düzenleyici engellerin üstesinden gelinememesinin ardından işbirlikçi tasarım platformuna önceden kararlaştırılan 1 milyar dolarlık fesih ücretini ödeyecek.

Avrupa Komisyonu, satın alımın rekabet üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi. Ayrıca Birleşik Krallık da bu anlaşmaya tedirginlikle bakıyordu. Birleşik Krallık Rekabet Kurumu, geçici bulgularında birleşmenin “iki ana rakip arasındaki rekabeti ortadan kaldıracağını” söyleyerek anlaşmayı onaylamayacağına dair sinyaller vermişti.

Adobe ve Figma Anlaşması İptal Oldu

Adobe, 20 Milyar Dolarlık Figma Satın Alımından Vazgeçti

Pazartesi günü erken saatlerde Adobe, Birleşik Krallık Rekabet Kurumu’na herhangi bir olası çözüm sunmayacağını iddia etti. Şirketin bir sözcüsü, “Hiçbir gerçekçi çözümün, rekabet kurumlarının sürdürdüğü endişeleri gideremeyeceği açık. İleriye gitmenin en iyi yolunun, rekabet kurumları ile esaslara ilişkin devam eden ilişkimizi sürdürmek olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullanarak anlaşmadan çekilme sebebini açıkladı.

Adobe ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki anlaşmayı engellemek amacıyla ABD Adalet Bakanlığı’nın açabileceği olası bir davayı da bekliyordu. Şirketin ve Figma‘nın geçen hafta DOJ yetkilileriyle bir araya gelerek birleşme onayı almaya çalıştıklarını da biliyoruz. Bu denemelerin tümünün boşa çıkmasıyla birlikte, ikili yollarına ayrı ayrı devam edecek.

Photoshop devinin cebinden 1 milyar dolar hava parası çıkacakken, Figma’nın cebine ise havadan 1 milyar dolar girmiş olacak. Nvidia ile ARM’ın tamamlanamayan anlaşmasında da benzer bir süreç yaşanmıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.