Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Activision, Web Tabanlı Warzone Oyunu ile Ticari Marka Anlaşmazlığına Düştü

Web tabanlı bir oyun olan Warzone.com, kendisiyle aynı adı taşıyan battle royale oyunu Call of Duty Warzone hakkında ticari marka şikayetinde bulundu.

Oyun dünyasındaki ticari marka anlaşmazlıkları, genellikle büyük oyun firmalarının küçük çaptaki oyun geliştiricilerine dava açmasıyla vuku bulur, ancak bu sefer tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Tarayıcılar üzerinde çalışan bir web tabanlı oyun olan Warzone.com, Call of Duty serisinin battle royale oyunu Warzone’un ticari marka haklarını ihlal ettiğini öne sürdü.

2020 yılında, yayıncı Activision’a bir mektup gönderen Warzone.com’un geliştiricisi Fizzer, çareyi ABD Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’ne başvurmakta buldu.

Warzone web tabanlı oyun

Activision, indirilebilir video oyunları ve eğlence hizmetleri ile bağlantılı olarak Warzone ve Call of Duty: Warzone ticari markasına geçtiğimiz yılın haziran ayında başvurduğunu söylerken, davalı tarafın başvurusunun ekim ayında yapıldığına dikkat çekiyor.

Web tabanlı Warzone.com oyununun yaratıcısı, bu ismin kendilerinde olduğu iddiasıyla markadan vazgeçmesi için Kasım 2020’de Activision’a bir yazı göndermişti. Warzone markasının kullanılmasını engellemek isteyen firma, fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Activision’dan tazminat talep ediyor.

Activision warzone

Fizzer ayrıca Warzone.com’u 2017’de yani Call of Duty: Warzone’un yayınlanmasından iki yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürdüklerini iddia ediyor. İki şirket arasındaki ticari marka anlaşmazlığının nasıl çözüleceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Geçtiğimiz ay Activision, telif hakkını ve API kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle popüler bir istatistik izleme sitesi olan SBMM Warzone‘u kapattırmıştı.

Dilerseniz, sizler için kaleme aldığımız Call of Duty Warzone 2. Sezon’daki En İyi Silah ve Ekipmanlar isimli içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.