Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision, Overwatch League’in Tabutuna Son Çiviyi Çaktı

Overwatch League için artık son çivi çakıldı. Takımların ligden çekilmesiyle beraber e-spor mücadeleleri sona erdi.

Bu yılın başlarında Activision Blizzard ekibi e-spor ligi olarak karşımıza çıkan Overwatch League‘in geleceği hakkındaki şüphelerini dile getirdi. Ayrıca stüdyo takım odaklı rekabetçi nişancı aksiyon oyunu Overwatch için düzenlenen profesyonel e-spor ligini sürdürme çabalarının da başarısız olabileceğini aktardı. Bugün ise yapılan resmi bir açıklamayla beraber Overwatch League’in sona erdiği belirtildi ve ortada bulunan şüpheler de doğrulandı.

2016 yılında duyurulan Overwatch League, geleneksel ve profesyonel spor liglerini model alan bir fikir olarak karşımıza çıktı. Şehir bazlı takımlar sezonluk olarak burada mücadele etti ve aynı şekilde hem ev sahibi hem de deplasman yüzü gördü. Bu takımlardan galip çıkanlar ise adını dünya şampiyonalarına yazdırdı. Ancak durum istenilen gibi olmadı.

Maliyetler Overwatch League’in Sonunu Getirdi

Geldiğimiz noktada e-spor ligi olarak karşımıza çıkan bu sistem yüksek başlangıç maliyetleri ve temel oyun ücretlerinin artması sebebiyle resmi olarak iptal edildi. Artan maliyetlerin 20 milyon dolar olduğu bildirilen lig, başlangıçta birçok büyük mücadeleye ev sahipliği yaptı. Ardından geçtiğimiz yıllarda Covid salgınıyla beraber büyük oranda zarar gördü.

verwatch League

Olaylar sadece bunlarla sınırlı kalmadı Activision Blizzard içerisinde 2021 yılından önce ayrımcılık ve cinsel suistimal iddiaları ortaya çıktı. 2021 yılına geldiğimizde ise durum daha da kötüye gitti ve bu da birçok büyük sponsorun lige olan desteğini sona erdirmesine neden oldu. Çin’deki yayıncı ortağın kaybedilmesi büyük oranda ligin gidişatını etkiledi.

Tüm bu yaşanılan olayların akabinde ise takımların çoğu ligden çıkma yönünde oy kullandı. Böylece bir devir daha sona ermiş oldu. Tüm takımlar henüz ayrılışlarına ilişkin resmi bir açıklama yapmadı ancak bunun da duyurularının yakın olduğu bildiriliyor. Son olarak ekip, ilerleyen süreçte bu ligin tekrardan geri döneceğini ancak farklı bir modeli baz alacağını açıkladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.