Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision Etkisi: Microsoft’un Oyun Gelirlerinde Büyük Artış

Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin mali bilançosunu açıklayan Microsoft, Xbox içerikleri ve hizmetlerinde yüzde 62 gelir artışı kaydetti.

Uzun süredir uğraş verdiği Activision Blizzard satın alımını geçtiğimiz yıl nihayete erdiren Microsoft, Call of Duty ve Diablo gibi ünlü oyun serilerini Xbox şemsiyesi altına almıştı. Amerikalı şirket, 69 milyar dolarlık tarihi anlaşmanın meyvelerini almaya başlamış gibi görünüyor.

31 Mart 2024 tarihinde sona eren üçüncü çeyreğe ilişkin mali raporunu açıklayan Microsoft, Xbox içerikleri ve hizmetlerinde yüzde 62 gelir artışı sağladı. Bu yükselişte Activision satın alımının önemli bir etkisi olduğuna dikkat çeken firma, toplam sektör gelirinin ise yüzde 17 artışla 15,6 milyar dolar olduğunu belirtti.

Microsoft’un Xbox Geliri Yüzde 62 Oranında Arttı

Buna karşın üçüncü çeyrekte Xbox konsol satışları yüzde 31 oranında azaldı. Microsoft CEO’su Satya Nadella, firmanın oyun akış saatleri, konsol kullanımı ve aylık aktif cihazlar konusunda rekor kırdığını söyledi. Nadella’ya göre Game Pass kullanıcıları ilk 10 gün içinde 10 milyon saatten fazla Diablo 4 oynadı.

microsoft oyun gelirleri rekor

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayımlanan aksiyon rol yapma oyunu, abonelik servisine 28 Mart’ta eklenmişti. Call of Duty: Modern Warfare 3’ün devam eden başarısına da vurgu yapılırken, oyunun PlayStation ve Switch’te en çok indirilen oyunlar arasında yer aldığı ifade edildi.

Microsoft ayrıca Minecraft BBC Earth DLC’si, Palworld, Sea of Thieves 11. sezonu, Halo Infinite Operation: Spirit of Fire ve Microsoft Flight Simulator Dune genişletmesi gibi üçüncü çeyrekte çıkan diğer oyun ve içeriklere de vurgu yaptı. Şirket, üç aylık dönemde şirketin toplam gelirinin yüzde 17 artışla 61,9 milyar dolara ulaştığını aktardı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.