Activision CEO’su Bobby Kotick Yüzde 50 Maaş Kesintisini Kabul Etti

Bobby Kotick maaşını ve yıllık ikramiyesini yüzde 50 azaltmayı kabul etti. Activision Blizzard'ın CEO'su en az 31 Mart 2023'e kadar görevinde kalacak.

Activision Blizzard’ın CEO’su Bobby Kotick, Tazminat Komitesinin onayı ile maaşını ve yıllık ikramiyesini yüzde 50 düşürdü. Dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan bir rapor, iki finansal ikramiyenin de kaldırıldığını gösterdi, hissedar değeri yaratmanın ödülü toplam 200 milyon dolar değerindeydi.

Bobby Kotick 1

Dahası, Activision Blizzard‘ın yönetim kurulu Bobby Kotick ‘in CEO olarak görev süresini en az 31 Mart 2023 tarihine kadar uzattı. Azaltma programı, şirketin son zamanlarda biraz zarar gördüğü gerçeği göz önüne alındığında ilginç bir halkla ilişkiler hamlesi. Activision Blizzard saflarında kitlesel işten çıkarmalar veya Kotick için teşvik bonusuna muhalefet oldukça sıcak bir konu haline geldi. Şu anda yönetim kurulu, topluluğun güvenini yeniden kazanmaya çalışıyor ve CEO’nun maaşını kesmenin, hissedarların tepkilerine ve en iyi piyasa uygulamalarının dahil edilmesine bir yanıt olduğunu iddia ediyor.

Bobby Kotick ‘in şimdiye kadarki yıllık maaşı 1.75 milyon dolardı. Kesintilerin ardından CEO sadece 875 bin kazanacak. Buna yüzde 50 azaltılmış yıllık bonus da eklenecek. Çeşitli performans faktörlerine göre belirlenecek ancak taban maaşın yüzde 200’ünü geçemeyecek, bu nedenle değişikliklerden sonra 1.75 milyon doları geçmeyecek.

Raporda ayrıca Kotick’in yeni maaşının benzer şirketlerde ortalama CEO maaşlarının en alt yüzde 25’inde olmasının beklendiğini ve potansiyel ikramiyesinin maksimum değerinin kazançlarının medyanına eşit olması beklendiğini belirtiyor.

Dünkü raporun ardından, Activision Blizzard’ın yüzünü kaybetmeden son sorunları çözmeye çalıştığı açık. Bobby Kotick bir yandan maaşını düşürmeyi kabul ederken, diğer yandan CEO olarak kaldı. Buna ek olarak, SEC’e gönderilen bir mektupta, yönetim, Activision Blizzard’ın CEO’su liderliğinde ne kadar büyüdüğünü gösteren çok sayıda istatistikten bahsediyor. Soru şu ki, bu yeterli mi?

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol