Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision, Call of Duty: Modern Warfare Karakteri Nedeniyle Davalık Oldu

Dünyanın en popüler FPS oyunlarından biri olan Call of Duty: Modern Warfare, çok ilginç bir olayla gündemde. Yayıncı Activision, oyundaki karakterlerden Mara'nın 2017'de November Renaissance filmi için yarattığı bir karaktere dayandığını iddia eden yazar ve fotoğrafçı Clayton Haugen tarafından açılan bir telif hakkı ihlali davasıyla karşı karşıya.

İlk kez 2019’da oyuncuların beğenisine sunulan Call of Duty: Modern Warfare, oynanış dinamikleri ve hikaye anlatımı ile incelemelerden tam not almayı başarmıştı. Tabii, oyunun çok büyük ilgi görmesinde, serinin ikonik karakterlerinden Captain Price’ın geri dönüşü de bir hayli etkili olmuştu.

modern warfare captain price

Call of Duty Modern Warfare karakteri

Infinity Ward tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan popüler FPS oyunu, bugünlerde çok ilginç bir telif davasıyla gündemde. PC Gamer’ın haberine göre, Amerikalı yazar, fotoğrafçı ve kameraman Clayton Haugen, Call of Duty: Modern Warfare karakteri Mara‘nın 2017 yapımı November Renaissance filmi için yarattığı bir karaktere dayandığını iddia ederek, Activision’a dava açtı.

Bahsi geçen film, 2012 yılında başlatılan bir Kickstarter kampanyasına dayanıyor. 2017’de sona eren ve toplamda 43 bin dolara yakın kaynak toplayan November Renaissance, askeri bilim kurgu türünde bir film. Telif hakkı ihlali iddiasının merkezinde yer alan karakter ise düzenlenen saldırı sonucu esir düşen ve yaralanan, ardından yapay organlar sayesinde insanüstü güçlere kavuşan Cade Janus.

Call of Duty Modern Warfare karakteri mara

Kadın karakterin çeşitli askeri malzemelerle bezenmiş fotoğraflarından oluşan dosyayı ABD Telif Hakkı Bürosu’na teslim eden Haugen, Activision’ın fotoğrafları kendi bilgisi veya izni olmadan kopyaladığını ve Call of Duty: Modern Warfare için kullandığını iddia ediyor. Bu arada Haugen, film projesini çeşitli stüdyolara sunduğunu ve fotoğrafları kendi web sitesi ve Instagram hesabında paylaştığını söylüyor.

Haugen’in, ‘Cade Janus’ olarak tanımladığı karakter gibi son derece yetenekli bir kadın savaşçı olan Call of Duty: Modern Warfare karakteri Mara, fotoğraflar itibarıyla Cade Janus tiplemesine oldukça benziyor. Davada mahkemeye sunulan fotoğraflar, karakterler arasındaki bazı açık benzerlikleri net bir şekilde gözler önüne serse de, bu durumun bir telif hakkı ihlali olarak sayılıp sayılmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.