Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick Resmen İstifa Ediyor

Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick 29 Aralık'ta resmen istifa ediyor. Kotick'in yerine doğrudan birini atamayan Microsoft, mevcut yönetim kadrosundan oluşan bir koalisyon yapısına geçiyor.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında bir sene daha yönetim kurulu başkanlığına seçilen Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, 1.300’den fazla çalışan ve hissedarın istifa çağrısına rağmen koltuğuna tutunmayı başarmıştı. Görev süresini dolduran deneyimli isim, 29 Aralık’ta resmen istifa edeceğini açıkladı.

Microsoft, Kotick’in yerine doğrudan bir isim atamazken, bunun yerine mevcut üst düzey yöneticilerin oluşturduğu koalisyon benzeri bir liderlik yapısına geçti. Bu isimler arasında Blizzard başkanı Mike Ybarra, Activision yayıncılık başkanı Rob Kostich, Activision Blizzard başkan yardımcısı Thomas Tippl ve Microsoft’un oyun içeriği ve stüdyoları başkanı Matt Booty yer alıyor.

Bobby Kotick’in Yerine Doğrudan Bir İsim Atanmadı

Kotick’in ayrılık haberi, Xbox kanadındaki liderlik değişikliğinden sadece iki ay sonra geldi. Xbox başkanlığına terfi eden Sarah Bond, tüm Xbox platformlarına ve donanım çalışmalarına liderlik eden isim olurken, Booty ise Bethesda ve ZeniMax stüdyolarını denetlemek de dahil olmak üzere oyun içeriği ve stüdyolarının başkanlığına atanmıştı. Booty, yeni değişikliğe istinaden Bethesda, Activision Blizzard ve Xbox Game Studios üçgeninde daha fazla sorumluluk alacak.

Bobby Kotick istifa

Microsoft, yönetici düzeyindeki birkaç istisna dışında Activision Blizzard‘ın liderlik ekibini büyük ölçüde yerinde tutuyor. Activision Blizzard baş iletişim sorumlusu Lulu Meservey ocak ayı sonunda şirketten ayrılacak. Blizzard & King’in başkan yardımcısı Humam Sakhnini aralık sonunda görevini bırakacak. Mart ayında ise bir dizi Activision Blizzard yöneticisi firmaya veda edecek.

Microsoft Gaming’in CEO’su Phill Spencer, Bobby Kotick’in ayrılığa dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Activision CEO’su Bobby Kotick’in 29 Aralık 2023 Cuma günü Microsoft Gaming’deki son günü olacak. Bobby’nin gözetiminde Activision Blizzard video oyunlarının kalıcı bir direği oldu. Call of Duty, World of Warcraft, Candy Crush Saga veya diğer birçok oyun olsun, ekipleri çok sevilen franchise’lar yarattı ve onlarca yıldır yüz milyonlarca oyuncuyu eğlendirdi. Bobby’e bu sektöre yaptığı paha biçilmez katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum, Activision Blizzard satın alımını tamamlama konusundaki ortaklığının ardından yaptığı işbirliği ve bir sonraki hayatında kendisine ve ailesine en iyisini diliyorum”

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.