ABD’den Türkiye’ye Huawei Uyarısı

Ülkemizde faaliyet gösteren Çin merkezli teknoloji şirketleri konusunda ABD Dışişleri Başkanı Pompeo önemli açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan Huawei için önemli bir gelişme yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’nin Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsızlığını dile getirdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Yasaklamaları ile gündemden düşmeyen Trump hükümeti, Çin Komünist Partisi hükümetinin Huawei ve ZTE gibi teknoloji şirketlerine baskı yaparak, ABD’li kişileri dinlediğini ve kişisel verilerini Çin’e gönderdiği iddiasıyla bu iki firmaya bazı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Huawei için ağır yaptırımlar uygulayan ABD, Huawei baskısını bir adım daha ileriye taşıyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’in ve ve diğer Çinli şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız olduğunu dile getirdi. Ülkemizde 5G çalışmaları için Huawei ve ZTE ürünlerinin kullanıldığını biliyoruz. Akıllı telefon pazarında da Huawei ülkemizde önemli bir paya sahip.

Pompeo açıklamasında “Savunma ve iletişim ağlarımızın güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çinli telekomünikasyon şirketlerinin Türkiye ya da başka ülkelerde faaliyetlerini arttırmasından sadece askeri ağlarımız veya güvenlik ağlarımız etkilenmeyecek. ABD’li diğer verilerimizi de korumak gerekiyor” dedi.

“Türkiye Olumsuz Etkilenecek”

ABD Dışişleri Başkanı Pompeo, Türkiye’nin Çin merkezli şirketlerle olan ilişkilerini endişeli olarak bulduklarını ve Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin altını çizerek Türkiye’nin bundan olumsuz etkileneceğini dile getirdi. Türkiye’nin ABD’nin bu açıklamalarının ardından Huawei ve diğer Çin merkezli şirketler konusunda bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol