ABD Huawei İçin Yeni Bir Sınırlamaya Daha Getirmeyi Planlıyor

ABD Hükümeti Huawei'ye yeni bir sınırlama daha getirecek.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Casusluk suçlamasının ardından zor günler geçiren Huawei için ABD Hükümeti yeni bir sınırlama daha getirmeye hazırlanıyor.

ABD Hükümeti, Tayvan merkezli dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC gibi firmaların Huawei’ye işlemci satışını engellemek amacıyla yeni bir yasal değişikliğin düğmesine bastı. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Huawei, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in aralarında verdikleri savaşta ortadan kalan firma oldu. ABD Hükümeti 5G teknoloji ağlarından Huawei’yi uzak tutmak için Huawei’yi casuslukla suçlamış ve ABD merkezli şirketlerin Huawei ile alışveriş yapmasını engellemişti.

Mayıs 2019’da kara listeye alınan Huawei’nin Amerikalı şirketlerle ticaret yapması engellenmişti. ABD Hükümeti şimdi de dünyanın en büyük işlemci firmalarının Huawei ile alışveriş yapmasını engellemek için çalışmalar yürütüyor.

Aktarılan bilgilere göre ABD’li yetkililer, Amerikan menşeli teknolojilere ya da yazılımlara dayanan bazı yabanlı malları ABD düzenlemerine bağlayan Doğrudan Yabancı Ürün Kuralı’nı değiştirmek için çalışıyor. ABD Hükümeti’nin üzerinde çalıştığı yeni düzenleme, Amerikan meşeli yonga yapım ekipmanı kullanan yabancı firmaların, Huawei gibi ABD Hükümeti tarafından kara listeye alınmış olan şirketlere ürün tedarik etmeden önce ABD lisansı almalarını şart koşuyor.

ABD Hükümeti’nin bu yeni uygulamayı ne zaman uygulamaya koyacağı şimdilik bilinmiyor olsa da yasa tasarısının ilerleyen günlerde ortaya çıkması bekleniyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol