Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

503 Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Adım Adım Anlattık

Eğer 503 hatası nedir ve çözüm yöntemleri nelerdir diye merak ediyorsanız, tam olarak doğru yere geldiniz. Detaylı olarak anlattığımız 7 çözüm yöntemi ile 503 hata kodundan komple kurtulmanıza yardımcı oluyoruz.

503 hatası nedir ve nasıl çözülür, tüm detaylarıyla anlatıyoruz. Ziyaretçiler bir web sitesine her eriştiğinde, web tarayıcısı web sunucusuna bir istek gönderir. Bazen, isteğe uymak yerine sunucu, HTTP durum kodu içeren boş bir sayfa gönderir. Bu bir hatayı gösterir.

Endişelenmeyin, çoğu site yaşamları boyunca en az bir kez hatalarla karşılaşır. 503 Service Unavailable Hatası, en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Web sunucuları, bir isteği işleyemedikleri zaman 503 hata kodu verir ve dediğimiz gibi oldukça yaygın bir hatadır. Herhangi bir sunucu sorunu gibi, 503 hatası da kullanılamıyor hatası da sitenizi olumsuz etkiler. Bu yüzden gelin çözüme bakalım.

503 Hatası Nedir? Sebepleri Neler?

503 Hatası

Web tarayıcıları ve web sunucuları, HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) durum kodlarını kullanarak etkileşime girer. Bir web sitesine her eriştiğinizde, tarayıcınız içeriği barındıran web sunucusuna istek gönderir. Web sunucusu daha sonra istenen kaynakları bir HTTP yanıt durum koduyla birlikte getirir. Peki tam olarak 503 hatası ne demek?:

503 hata kodu, yaygın bir hatadır ve sunucu tarafında olur; sunucunun geçici olarak isteği yerine getiremediğini gösterir. Diğer sunucu tarafı hatalarından farklı olarak, HTTP hatası 503 hizmetinin kullanılamaması, web sunucunuzun düzgün çalıştığı ancak şu anda erişilemediği anlamına gelir. Genellikle, sunucuya gönderilen ve mevcut kaynakları tüketen çok sayıda istekten kaynaklanır.

Çoğu durumda, 503 hatası çözümü için site trafiğini azaltmanız yeterli olur. Trafiği düşürerek, siteyi kullanıcıların erişimine tekrar açabilirsiniz ancak, hata uzun bir süre devam ederse, sunucunuzda daha ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. Bu nedenle, bu hatayı nasıl çözeceğinizi adım adım anlatıyoruz.

503 Hatası Düzeltme Yöntemleri

503 Hatası

Kaynak kullanımınızı kontrol etmekten sunucu günlüklerini görüntülemeye kadar, 503 hata kodu ve hatanın sebeplerini teşhis etmenin ve düzeltmenin yedi yolunda size yol göstereceğiz:

 • 1- Kaynak Kullanımını Kontrol Edin
 • 2- Site Bakım Sürecini Kontrol Edin
 • 3- Çalışan İşlemleri Durdurun
 • 4- Güvenlik Duvarını Sıfırlayın
 • 5- Sunucu Günlüklerini Kontrol Edin ve Kodu Düzeltin
 • 6- Sunucunuzu ve Ağ Ekipmanınızı Yeniden Başlatın
 • 7- DNS Ayarlarınızı Kontrol Edin

1- Kaynak Kullanımını Kontrol Edin

503 Hatası

Bir sunucunun kullandığı kaynaklar RAM, CPU, G/Ç, giriş işlemleri ve web sitesi düğümleridir. Bu metrikleri kontrol etmek, sorunun sınırlı kaynaklarla ilgili olup olmadığını doğrulamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, gelen trafiği izleyebilir ve olağandışı bir trafik dalgalanması meydana geldiğinde tespit edebilirsiniz.

Hostinger‘ın hPanel‘i, kaynak kullanımını izlemek için mükemmel işlevselliğe sahiptir. Kullanıcılar kontrol paneline erişebilir ve Sipariş -> Kullanım Siparişi’ne gidebilir.

503 Hatası

Oradan, web sitenizin kaynak kullanımıyla ilgili aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli metrikler bulacaksınız:

 • CPU – siteniz tarafından tüketilen CPU gücü miktarı.
 • Bellek sınırı – web siteniz tarafından istekleri işlemek için kullanılan toplam bellek.
 • İşlemler – barındırma hesabınızda çalışan işlemlerin sayısı.
 • Verim (G/Ç) – sabit disk ve RAM arasındaki veri aktarım hızı.
 • Toplam istekler – tüm barındırma hesaplarının HTTP ve HTTPS isteklerinin miktarı.
 • Bant genişliği – belirli bir süre içinde aktarılan veriler.

Bu metrikler, 503 hatasını çözmenize yardımcı olabilir. Örneğin, aşağıdaki metriğe bakın:

503 Hatası

Yukarıdaki grafikte, kırmızı çizgi mevcut planınızın sınırını, mavi çizgi ise web siteniz tarafından kullanılan bellek miktarını gösterir. Web siteniz bellek sınırını aştığında, genel performansınızı yavaşlatır ve 503 hata kodunu tetikler. Trafiğiniz çok yüksek ise, 503 hatası çözümü için CPU kapasitenizi yükseltmek en iyisi olacaktır. Ayrıca RAM ve Bant Genişliği kapasitesine de dikkat etmeniz ve yükseltmeniz gerek.

2- Site Bakım Sürecini Kontrol Edin

503 Hatası

Düzenli sunucu bakımı, site performansını optimize etmek ve güvenlik risklerini en aza indirmek için hayati önem taşır. Genel olarak, bir web sunucusu veya uygulaması, bakımdan geçtiğinde kapanacak şekilde ayarlanır. Bunu akılda tutarak, bu beklenmedik bakım sırasında 503 hatası alıyor olabilirsiniz. Örneğin, bazı web barındırıcıları, yeni bir WordPress sürümü yayınlandığında genellikle kullanıcılarına otomatik güncellemeler sağlar.

503 hatasının planlı bakımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin. Hosting kullanıcıları durum sayfamıza gidebilir ve sistemin gerçek zamanlı güncellemelerini görebilir. Alternatif olarak, sunucu yapılandırma seçeneklerinizi değiştirmeyi ve otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Bu şekilde, sunucu bakımınız üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

3- Çalışan İşlemleri Durdurun

503 Hatası

503 hata kodu almanıza neden olan diğer bir yaygın sorun, maksimum işlem sınırını aşıyor. Web sunucunuz aynı anda çok fazla işlemi işlediğinde aşırı yüklenebilir ve çalışmayı durdurabilir. Sitenizi tekrar çevrimiçi duruma getirmek için çalışan süreçleri durdurmanız gerekir. VPS barındırma kullanıcıları için, kill komut satırını kullanarak bir işlemi sonlandırabilirsiniz.

Bu arada, paylaşılan barındırma kullanıcıları, barındırma kontrol paneline gidebilir ve Kullanım Siparişi sayfasına gidebilir. Oradan, Çalışan işlemleri durdur seçeneğini bulana kadar sayfanın en altına gidin. Durdur düğmesine tıklamak, web sitenizde devam eden tüm işlemleri sonlandıracak. Bu çözümün yalnızca geçici bir düzeltme olduğunu unutmayın; birçok işlemin aynı anda çalışmasına neyin neden olduğunu belirlemek için daha fazla araştırma yapmanız gerek.

Kaynakları tüketebilecekleri ve birbirleriyle çakışabilecekleri için WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi inceleyerek başlayın. Belirli bir eklenti yükledikten sonra 503 hatasıyla karşılaşırsanız, suçluyu bulmuşsunuz demektir ancak, soruna hangi eklentinin neden olduğunu belirleyemiyorsanız, tüm eklentileri devre dışı bırakmanız ve bunları tek tek etkinleştirmeniz gerekebilir.

4- Güvenlik Duvarını Sıfırlayın

503 Hatası

Bir web uygulaması güvenlik duvarı (WAF), şüpheli trafiğin sitenize gelmesini engeller. Başka bir deyişle, güvenlik duvarı, web sitenizi kaba kuvvet ve DDoS saldırılarından siteler arası komut dosyası çalıştırma ve SQL enjeksiyonlarına kadar kötü amaçlı etkinliklere karşı korur.

Bununla birlikte, uygun olmayan güvenlik duvarı yapılandırması yanlış pozitifleri algılayabilir ve belirli bir istemciden gelen bağlantıları engelleyebilir. Örneğin, güvenlik duvarınız bir içerik dağıtım ağından (CDN) gelen güvenli bir isteği kötü niyetli olarak algılayabilir ve kritik trafiği engelleyebilir ve 503 hatasını tetikleyebilir.

Güvenlik duvarı yapılandırmanızı sıfırlayarak bu sorunu çözün. Hostinger VPS kullanıcıları yönetici paneline gidebilir, VPS Yönetimi bölümüne gidebilir ve Güvenlik Duvarını Sıfırla’ya tıklayabilirsiniz. Eğer sürekli olarak, aynı gün içerisinde bu hatayı alıyorsanız, 503 hatası çözümü için mutlaka güvenlik duvarını sıfırlayın.

503 Service Unavailable Hatası devam ederse, sorun bilgisayar cihazlarınızdaki ve ev bağlantınızdaki geçici sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, basit bir yeniden başlatma işi halledebilir; tüm ağ ekipmanlarını kapatın, bir saniye bekleyin ve tekrar açın.

5- Sunucu Günlüklerini Kontrol Edin ve Kodu Düzeltin

503 Hatası

Eğer 503 hatası devam ederse, hata günlüğünüzü kontrol etmeyi deneyin. Sunucu tarafı günlükleri, ziyaretçiler tarafından istenen web sayfalarından sistemde meydana gelen hatalara kadar web sitenizin etkinlikleri hakkında bilgi kaydeder. Günlüklerdeki bilgileri kullanarak hataları daha verimli bir şekilde tanımlayabilir ve düzeltebilirsiniz.

Genellikle barındırma sağlayıcınız, yönetici panosu aracılığıyla web sitesi hata günlüğünü sunar. Hostinger kullanıcıları hPanel’e erişmeli ve Gelişmiş -> PHP Yapılandırması‘na gitmelidir. Bir sonraki adım, PHP Seçenekleri sekmesine geçmek ve logErrors seçeneğini kontrol etmektir. Değişiklikleri kaydetmek için aşağı kaydırın. Daha sonra public_html dizinine gidin, wp_content klasörünü açın ve bir hata oluştuğunda hata günlüğü dosyasını görüntüleyin.

Ek olarak, wp-config.php dosyasına WP_DEBUG PHP sabitini ekleyerek hata günlüğünü de etkinleştirebilirsiniz. Başlamak için web sitenizin kök dizinini açın ve wp-config.php dosyasını bulun. Hostinger kullanıcıları hPanel’e erişebilir ve Dosyalar -> Dosya Yöneticisi‘ne gidebilir.

6- Sunucunuzu ve Ağ Ekipmanınızı Yeniden Başlatın

503 Hatası

503 hata kodu, uygulamanızı barındıran sunucu zinciri arasındaki bağlantı sorunları nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, web sitenize root erişiminiz varsa, bu hatayı düzeltmenin en kolay yollarından biri sunucunuzu yeniden başlatmaktır. Siteniz birden fazla sunucuda barındırılıyorsa, normale döndürmek için her sunucuyu yenilediğinizden emin olun.

Bunu yapmak için Hostinger kullanıcıları Sunucu Yönetimi sayfasına erişebilir ve Yeniden Başlat düğmesine tıklayabilir. Eğer 503 hatası devam ederse, sorun bilgisayar cihazlarınızdaki ve ev bağlantınızdaki geçici sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu, cihazlarınızın istekleri işlemesini engelleyen yanlış ağ yapılandırması nedeniyle olabilir.

7- DNS Ayarlarınızı Kontrol Edin

503 Hatası

503 hatasına neden olan diğer bir olası faktör, çözülmemiş IP adresleri, yanıt vermeyen DNS sunucuları veya bozuk bir DNS önbelleği gibi DNS ile ilgili bir sorundur. Bu sorunu çözmenin etkili bir yolu, DNS’nizi temizlemektir. DNS önbelleğini temizlemenin yolu işletim sisteminize bağlıdır.

Microsoft Windows DNS Temizleme

 • ipconfig /flushdns

Komut, DNS dosyalarını temizleyecek ve DNS çözümleyici önbelleğini yeniden başlatacaktır. DNS başarıyla temizlendiğinde bir onay mesajı görünecek.

MacOS DNS Temizleme

 • sudo killall -HUP mDNSResponder

Google Chrome DNS Temizleme

 • chrome://net-internals/#dns

503 hatası, sunucu bir isteği işleyemediğinde görünen bir HTTP durum kodudur. Genellikle bu hata sunucu bakımı sırasında oluşur ancak 503 hata kodları kaynak kesintilerinin bir sonucu da olabilir.

Bu arada ‘500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü‘ içeriğimize de göz atabilirsiniz. Son olarak, hata genellikle kendi kendine ortadan kalksa da, gözetimsiz bırakılırsa site performansınızı ve kullanıcı deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Bunu akılda tutarak, bu sorunu çözmenin ve sitenizi normale döndürmenin yedi etkili yolunu sizlere sunduk. Tüm bunları sizlere özetlemek gerekirse:

 • Kaynak kullanımını kontrol edin – sorunun aşırı kullanımla ilgili olup olmadığını doğrulamak için kaynak ölçümlerinizi izleyin. Gerekirse, barındırma planınızı yükseltin.
 • Site bakım sürecini kontrol edin – Planlanmış bakımın devam edip etmediğini görmek için barındırma hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.
 • Çalışan işlemleri durdurun – Sunucunuzun kapasitesini zorlayan devam eden işlemleri sonlandırın.
 • Güvenlik duvarını sıfırlayın – Uygun olmayan şekilde yapılandırılmış bir güvenlik duvarını, barındırma yönetici panelinizden sıfırlayarak geri alın.
 • Sunucu günlüklerini kontrol edin ve kodu düzeltin – Web sitenizin hata günlüklerini tarayın ve olağandışı kodları çözün.
 • Sunucunuzu ve ağ donanımınızı yeniden başlatın – Olası yanlış yapılandırmaları gidermek için sunucunuzu ve ağ donanımınızı yeniden başlatın.
 • DNS’nizi kontrol edin – DNS önbelleğinizi temizleyin ve sunucunuzu geçici olarak genel DNS’e geçirin.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.