Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü (2022)

Hem site sahipleri hem de kullanıcılar için 500 Dahili Sunucu Hatası çözüm yöntemlerini bir araya getirdik.

Çok yaygın olan 500 Dahili Sunucu hatası çözümü için doğru yere geldiniz. Bu hatayı çözmek adeta bir oyundaki gizemi çözmek gibi zor ancak biz çözüm yöntemlerini tek tek sıraladık ve basitçe anlattık.

Bu hatayla ilgili tek bildiğiniz bir şeylerin yanlış olduğu ve onu düzeltmeniz gerektiği mi? Öncelikle 500 dahili sunucu hatası ne demek ona cevap verelim. Adeta bir baş belası olan 500 dahili sunucu hatasını giderme zorluğunda size rehberlik etmek için, bu hatanın tam olarak ne anlama geldiğini ve en yaygın nedenlerini ve çözümlerini gözden geçirelim.

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

HTTP 500 Dahili Sunucu hatası, web sunucunuzda sorun olduğu anlamına gelir ancak belirli hatayı veya temel nedenlerini tam olarak size söylemez. Bu olduğunda, web siteniz sitenizin ziyaretçilerine genel bir dahili sunucu hatası web sayfası sunacak. Bu, 502 kodu veya 503 kodu gibi diğer sunucu tarafı hatalarından farklı olarak 500 dahili sunucu hatası size sorunu söylemez.

Bu hatayı almaya devam ederseniz SEO puanlarınız olumsuz etkilenecek. Bunun için çözüm sürecine oldukça hızlı bir şekilde geçmenizi tavsiye ediyoruz. Hatanın sebebi bozuk .htaccess dosyası, izin hatası, hatalı üçüncü taraf eklentileri veya PHP sınır bellek aşımı olabilir. Hatayı anladık, şimdi ise 500 Dahili Sunucu hatası çözümü yöntemlerine geçelim.

 • Sayfayı Yenileyin: Bu bariz görünebilir, ancak geçici bir yükleme sorunuysa, sayfayı yenilerseniz başarılı olabilirsiniz. Bu listede başka bir şey denemeden önce sayfayı yeniden yükleyin ve ne olduğunu görün.
 • Daha Sonra Tekrar Deneyin: Hata sunucu tarafında olduğu için, web sitesi sahiplerinin sorunu çözmek için olabildiğince çabuk çalıştıklarına eminiz. Birkaç dakika veya bir saat kadar zaman verin ve ardından siteye tekrar girin.
 • Tarayıcı Çerezlerini Temizleyin: Tarayıcı geçmişini temizlemek işe yaramazsa, tarayıcınızın çerezlerini silmeyi deneyebilirsiniz. Tanımlama bilgileri hataya açık web sayfasıyla ilişkiliyse, tanımlama bilgilerinin silinmesi sayfanın yeniden yüklenmesine yardımcı olacak.
 • Sitenin Durumunu Kontrol Edin: Hata geçmiyorsa, downforeveroneorjustme.com adresine gidin ve dahili sunucu hatasını gördüğünüz URL’yi yapıştırın. Web sitesinin yalnızca sizin için kapalı olduğu veya web sitesinin herkes için kapalı olduğu söylenecek.

Site sahibiyseniz de sizlere aşağıdaki çözüm yöntemlerini öneriyoruz:

 • 1-) Eklenti veya Temaları Devre Dışı Bırakın
 • 2-) WP Hata Ayıklama Kullanın
 • 3-) PHP Kurulumunuzu Gözden Geçirin
 • 4-) Sitenizin .htaccess Dosyasını Kontrol Edin
 • 5-) Son Güncellemeleri Doğru Yaptığınıza Emin Olun

1-) Eklenti veya Temaları Devre Dışı Bırakın

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

Yeni etkinleştirilen yazılımlar, eklentiler veya üçüncü taraf komut dosyaları, mevcut sunucu yapılandırmanızla çakışıyor olabilir. 500 Dahili Sunucu hatası çözümü için dahili sunucu hatasına tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek için yazılım eklentilerinizi (dikkatle) devre dışı bırakmayı veya kaldırmayı deneyin.

WordPress web sitesi işletiyorsanız, bunu eklentilerle yapmak hiç zor değil. Panonuzdan Eklentiler > Yüklü Eklentiler’i seçin, ardından ilk eklentiyi devre dışı bırakın. Hata çözülürse, bu eklentinin sorunun bir parçası olduğunu artık biliyorsunuz. İlk eklentiyi yeniden etkinleştirin, ardından hangilerinin hataya neden olduğunu belirlemek için tüm eklentiler için bu devre dışı bırakma-yeniden etkinleştirme işlemini birer birer tekrarlayın.

Ayrıca 500 Dahili Sunucu hatası çözümü için sitenizde daha az etkin eklentiye sahip olmanın işlerin daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Alternatif olarak, yazılımınızı yeni yükselttiyseniz, mevcut eklentileriniz veya temalarınız yeni yükseltme ile uyumlu olmayabilir. Hata ortadan kalkana kadar eklentileri veya temaları birer birer devre dışı bırakmak, sorununuzun temel nedenini bulmanın en iyi yolu.

2-) WP Hata Ayıklama Kullanın

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

Siteniz WordPress tarafından destekleniyorsa ve WordPress hata ayıklama süreçlerinden memnunsanız, sunucunuzla ilgili sorunu belirlemenize yardımcı olacak bir eklenti yüklemeyi düşünün.

Örneğin, hata ayıklama eklentisi WP Hata Ayıklama, sitenizde tam olarak neyin yanlış olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve bu da daha hızlı bir düzeltmeyle sonuçlanır. Bu yüzden 500 Dahili Sunucu hatası çözümü için bu tarz bir eklenti kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

3-) PHP Kurulumunuzu Gözden Geçirin

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

Eğer 500 dahili sunucu hatası bir PHP zaman aşımıyla ilgiliyse, sorunu çözmek için komut dosyanızda zaman aşımı kuralları veya hata işleme oluşturmayı düşünün. PHP kurulumunuzu yapılandırmak için php.ini yönergelerinin tam listesini burada bulabilirsiniz.

Ayrıca, PHP veya CGI komut dosyası gibi komut dosyası içeren bir dosya veya klasördeki yanlış izinler komut dosyasının çalışmasına izin vermez. İzinlerinizi kontrol edin ve sunucunuzda doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun.

4-) Sitenizin .htaccess Dosyasını Kontrol Edin

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

Şimdi geldik 500 dahili sunucu hatası çözümü için en kritik noktamıza. Sitenizin .htaccess dosyanızdaki hatalı kodlama veya hatalı yapı, 500 dahili hatasını görmenizin nedeni olabilir. Sitenizin .htaccess dosyası, kaynakların bir tarayıcının önbelleğinde ne kadar süreyle saklanması gerektiğini yönetmenize yardımcı olur. Bu yüzden bu dosya çok önemli.

Sitenizin .htaccess dosyanızı bulmak için cPanel gibi bir dosya yöneticisi veya FTP/SFTP aracılığıyla web sitesi dosyalarınıza erişin. Dosya muhtemelen public_html dizininizde bulunacak. Sunucunuzun bu dosyayı varsayılan olarak gizleme olasılığı yüksektir ve onu görmek için gizli dosyaları açmanız gerekecek.

Sitenizin .htaccess ve özel komut dosyalarındaki kodlama hataları da HTTP 500 dahili sunucu hatasına neden olabilir, bunları düzeltirseniz hata da ortadan kalkacak.

5-) Son Güncellemeleri Doğru Yaptığınıza Emin Olun

500 Dahili Sunucu Hatası Çözümü

Son olarak, yakın zamanda yüklenen veya yükseltilen yazılımınızın gerçekten yüklenemediğini veya yükseltemediğini kontrol edin. Yazılımınızı yenilemek için, talimatlar için satıcının web sitesine bakın.

Popüler yazılım sorunlarını gidermek veya sunucu tarafı komut dosyalarında hata ayıklamak, 500 dahili sunucu hatası çözümü sonuç vermezse sunucunuzun belgelerinde bu tür sorunların en yaygın nedenlerini okumalısınız. Ayrıca servis sağlayıcınızdan hata günlüklerinize erişmesini ve sorununuzun temel nedeni için kanıt bulmasını isteyebilirsiniz.

Dahili sunucu hataları can sıkıcı ve zor hatalar ancak umuyoruz ki yukarıdaki adımlardan biri sorunu çözer, böylece her zamanki gibi hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bugün sizler için 500 dahili sunucu hatası çözümü adımlarını anlattık. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.