Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dev İddia: 2K Games, FIFA’nın İsim Haklarını Satın Aldı!

Rockstar Games ile birlikte Take-Two Interactive şirketinin yan kuruluşlarından biri olan 2K’in FIFA’nın isim haklarını aldığı iddia edildi.

Electronic Arts’ın yaklaşık 30 yıldır aynı isimle karşımıza çıkan futbol serisi FIFA, bu sene bambaşka bir marka kimliği ile piyasaya sürüldü. Çoğu kişi bu değişikliği yabancılarken, yeni oyunu hala FIFA 24 olarak anmaya devam eden epey bir oyuncu bulunuyor. Bilindiği üzere 2022 yılında EA, FIFA’nın lisans anlaşması için istediği yıllık ücreti fazla bulmuş ve isim hakkından vazgeçmişti.

Yola kendi markasıyla devam etmek gibi son derece cesur bir karar alan Amerikalı firma, bu seneki futbol oyununu FC 24 adıyla yayımladı. FIFA başkanı Gianni Infantino, EA ile anlaşmalarının sona ermesinin ardından kendi futbol oyunlarını yapacaklarını ve isim hakkını birden fazla firmaya franchise olarak verebileceklerini söylemişti. Bugün, o şirketlerden biri belli olmuş olabilir.

2K, FIFA Adıyla Bir Futbol Oyunu Geliştiriyor Olabilir

2k games fifa isim hakkı

Doğru çıkan sızıntılarıyla bilinen Kurakasis, 2K Games‘in FIFA’nın lisansını aldığını açıkladı. GTA’nın arkasındaki Rockstar Games ile birlikte Take-Two Interactive şirketinin yan kuruluşlarından biri olan stüdyo, farklı türlerde çok sayıda oyunun geliştiriciliğini ve yayımcılığını yapsa da, en çok NBA, WWE ve PGA gibi spor oyunlarıyla biliniyor. Şimdi bu portföye FIFA‘nın da eklendiği iddia ediliyor.

FIFA, FIFA lisansını oyununda kullanmak için her dört yılda bir EA’den 1 milyar dolar istemiş, ancak bu talebi kabul görmemişti. Eğer söylentiler doğruysa, yani 2K gerçekten FIFA’nın isim haklarını aldıysa bunun için nasıl bir parayı gözden çıkardığı gerçekten büyük bir merak konusu. İddialara ilişkin henüz bir doğrulama veya yalanlama gelmedi, ancak yeni bir gelişme olması halinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.