Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

2023’te Global Oyun Gelirinin Yarısı Mobil Oyunlardan Geldi

2023 yılında küresel oyun geliri 90 milyar dolara ulaşırken, bu pastanın neredeyse yarısı mobil oyunlardan geldi.

Mobil oyunlar, küresel oyun pazarındaki hacmini artırmaya devam ediyor. Veri analiz aracı Adjust’ın son raporuna göre, mobil oyunlar 2023 yılında 90,4 milyar dolar ile küresel oyun pazarında elde edilen toplam gelirin yüzde 49’unu oluşturdu.

Ocak 2022 ve Ocak 2024 tarihleri arasındaki araştırmalara dayanan 2024 Mobil Uygulama Trendleri raporu, oyunlardaki uygulama içi gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 6 arttığını, tüketici harcamalarının ise yüzde 2 azalarak 107 milyar dolara gerilediğini ortaya koydu.

Rapora göre Candy Crush Saga, Honor of Kings, Roblox, Royal Match ve Coin Master tüketici harcamalarında ilk beş uygulama arasında yer aldı. Adjust, ileriye dönük olarak reklam harcamalarının 2024 yılında 103 milyar dolara, 2025 yılında ise 131 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Öte yandan mobil oyun yüklemeleri ve oturumları küresel olarak sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 7 oranında azaldı, ancak 2023’ün 4. çeyreğinde, yüklemeler bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında hafif bir artış gösterdi. En büyük artış yüzde 19 ile Latin Amerika’da görülürken, onu yüzde 12 ile EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika), yüzde 6 ile Kuzey Amerika ve yüzde 3 ile Asya-Pasifik bölgesi takip etti.

Subway Surfers, 2023 yılında dünya çapında indirilen mobil uygulama ve oyunlar açısından zirvede yer alırken, onu Free Fire, Roblox, Ludo King ve Candy Crush Saga izledi. Söz konusu dönemde aksiyon yüzde 18 ile en büyük paya sahip oyun türü olurken, hyper casual ve puzzle yüzde 14 ile hemen arkasından geldi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.