2020 Yılının Hayal Kırıklığı Yaratan 10 Oyunu

2020 yılında piyasaya sürülmüş ve büyük hayal kırıklığı yaratan oyunlar.

Oyun perspektifinden bakıldığında, 2020 yılı, hayranların muhtemelen gördüğü en eşsiz yıllardan biriydi. Küresel bir salgın muhtemelen her stüdyonun ve şirketin odak noktasını bir dereceye kadar değiştirmiş olsa da, bu yıl aynı zamanda bir ton büyük AAA sürümünün lansmanına ve sürpriz indie oyun hitlerini ortaya çıkardı. Ayrıca bu yıl kullanıcıların merakla beklediği yeni nesil konsollar Xbox Series X Microsoft tarafından ve PlayStation 5 ise Sony tarafından piyasaya sürüldü. Aşağıdaki oyunların birkaçından fazlası, bir ton vaatte bulunan ancak nihayetinde lansmanda beklentilerin altında kalan ve onları 2020 yılının en çok hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu haline getirdi.

blankMarvel’s Avengers

Insomniac’in PS4’e özel Marvel’s Spider-Man’in benzeri görülmemiş başarısının ardından Square Enix ve Crystal Dynamics, Marvel’s Avengers çoklu platform oyununu E3 2019’da duyurmuştu. Destiny ve Borderlands gibi diğer nişancı oyunları gibi oyuncular Marvel’s Avengers’da, Thor, Iron Man, Captain America gibi ikonik kahramanlar olarak oynayacak ve görevleri tamamladıkça, daha güçlü büyümek için yeni ganimetler elde edecek ve kahramanlarını yeni becerilerle özelleştirecekler. Kağıt üzerinde her şey gerçekten umut verici görünüyordu, ancak gerçekte piyasaya sürülen şey hayranların beklentilerini karşılamadı. Square Enix en son yayınladığı mali rapor’da oyunun büyük oranda zarar ettiğini açıkladı. Sonuçta Marvel’s Avengers, 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan hayal kırıklıklarından sadece biri.

blank

Godfall

Godfall, 2019 Oyun Ödülleri’nde ortaya çıktıktan sonra ve aynı zamanda duyurulan ilk yeni nesil oyunlardan biri olduktan sonra, kesinlikle PlayStation hayran kitlesinin ilgisini çekti. Diğer birçok RPG tarzı oyunda olduğu gibi tipik bir sınıf tabanlı sistem sunmak yerine, oyuncular yalnızca oyuncunun görünümünü değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda çeşitli faydalar da sunan 12 farklı Valorplates arasında geçiş yapabiliyorlar. Oyuncular karakterlerini çeşitli öğelerle daha da özelleştirebilir, farklı silah türleri arasında seçim yapabilir ve Su, Toprak ve Hava gibi unsurlara dayalı farklı dünyalarda Dark Souls oyunlarından esinlenerek yapılan savaşta düşmanlarla savaşabilirler. Oyun genel olarak, akıl kalmayan hikayesi ve sadece akılda kalan grafikleri ile anılmaya başlandı. Çoğu kişi, savaşın bu oyunun en parlak noktası olduğu konusunda hemfikir olsa da, Godfall aynı zamanda kare hızı takılması, çeşitli hatalar ve oyun deneyimini kötü etkilemesi ile birlikte hatırlamaya başladı bile.

blank

Warcraft 3: Reforged

Birçok hayran için klasik RTS oyunu Warcraft 3: Reign of Chaos, franchise’da çok sevilen bir oyun. Devasa popüler MMORPG oyunu olan World of Warcraft’ın doğmasına yardımcı olduğu düşünüldüğünde, çoğu bu oyuna büyük saygı duyuyor. 2018 BlizzCon’da oyunun remake versiyonu duyurulduğunda hayranlar büyük bir sevinç yaşadılar. Blizzard, tamamen yeni görseller, yeniden şekillendirilmiş karakterler, yepyeni özellikler ve World of Warcraft’a daha iyi uyması için kısmen yeniden yapılandırılacak bir hikaye vaat etti. Yaşanılan bir gecikmenin ardından piyasaya sürülen oyun hayranlar tarafından tam bir hayal kırıklığı yarattı çünkü Blizzard söz verdiği hiç bir şeyi neredeyse yapmamıştı. Öyle ki oyunun HUD kısmı bile değişmemiş ve grafikler beklenilenin çok altında kalmıştı. Ayrıca oyunda birçok hatada bulunuyordu.

blank

Crucible

Bu yılın hayal kırıklığı yaratan bir diğer oyun ise Amazon Game Studios’tan geldi. Çevrimiçi FPS pazarına girmeye çalışan Crucible, Amazon’un oyun bölümünden gelen ilk orijinal büyük platform oyununu temsil etti. Oyuncular, her biri kendi yeteneklerine sahip farklı kahramanlar arasından seçim yapabilir ve oyunda bulunan çeşitli modlar ile birlikte oynayabiliyor. Her ne kadar Steam üzerinden ücretsiz olarak yayınlansa da oyun istenileni veremedi ve Mayıs ayında yaptığı lansmanın ardından geliştirici, şaşırtıcı bir şekilde bir ay sonra, oyunun çok erken başlatıldığına ve birçok önemli özelliği kaçırdığına inandığı için Crucible’ın beta durumuna geri döneceğini açıkladı. Geliştirici Relentless Studios, Ekim ayında ekibin Crucible’daki geliştirmeyi sonlandırmak için zor bir karar aldığını duyurdu. Karar için belirli bir neden belirtmeyen geliştirici, stüdyonun Crucible için sağlıklı veya sürdürülebilir bir gelecek bulamadığını ve sunucuların 9 Kasım’da tamamen kapatılacağının ardından sunucular açıklandığı gibi 9 Kasım 2020 tarihinde kapatıldı.

blank

XIII Remake

2003’teki hayranların favorisi olan bu nişancı, 2019’da Microids ve PlayMagic’in Ubisoft klasiğinin yeni bir versiyonunu duyurmasıyla yeni bir hayat buldu. Orijinal oyunun göze çarpan özelliklerinden biri, oyunun kökenine aynı isimli 1984 çizgi romanından gelen açık bir referans olan çizgi roman tarzı görsellerdi. Başlangıçta 2019 yılında piyasaya sürülmesi planlanan oyun daha sonra daha fazla geliştirme süresi için ertelenmişti. XIII’ün modern bir versiyonunun ne olabileceği konusunda heyecan olsa da, nihai oyun muhtemelen herkesin hayal edebileceğinden çok daha kötüydü. Bu nedenle oyuncular bekledikleri oyun deneyimini yaşayamadılar.

blank

NBA 2K21

Bu yılki NBA oyununun, büyük ölçüde oyunun yeni nesil versiyonlarının sıfırdan inşa edilmesi ve beraberinde The City modu gibi tüm yeni özelliklerin getirilmesi sayesinde franchise’ı tersine çevireceğine dair bazı umutlar vardı. NBA 2K21 yayınlandıktan sonra, hayranlar NBA 2K21’in bir kez daha beklentilerin gerisinde kaldığını keşfetti. Hayranlar oyun çıkmadan önce 70 dolarlık fiyat etiketi üzerinden büyük eleştiriler yapmıştı ve fiyat etiketinin yanı sıra lansman sonrasında da oyunla önceki oyunla ilgili herhangi büyük bir değişiklik olmaması nedeniyle tam bir hayal kırıklığı yarattı.

blank

Madden NFL 21

Madden NFL 21’in Ağustos ayında piyasaya sürüldükten sonra, hayranlar hemen çeşitli hataları, cila eksikliğini ve arızalı oyuncu modelleri, garip fizik sorunları ve performans sorunları gibi oyunla ilgili sorunları fark ettiler. Daha da kötüsü, hayranların favorisi olan Franchise modu için yeni hikaye içeriğinin ve büyük oynanış geliştirmelerinin olmaması, hayranların NFLDropEA hashtag’inin Twitter’da trend olmasını sağladı ve oyunun ne kadar kötü olduğunu paylaşan birçok oyun klibi tarafından desteklendi. Ancak daha sonra EA tarafından getirilen güncellemeler ile birlikte oyunla ilgili birçok hata giderildi fakat daha sonra oyunun yeni nesil jenerasyon için 70 Dolarlık fiyatı tekrar tartışma konusu başlattı. Neyse ki, oyunu zaten satın almış olan oyuncular, bir sonraki nesle ücretsiz olarak yükseltme yapabilirler, bu nedenle bu 70 Dolar’lık fiyat yalnızca yeni oyuncular içindir.

blank

Disintegration

Bu, geliştirici V1 Interactive’in ilk oyunu olmasına rağmen, stüdyonun soyağacı hayranlarına Disintegration’ın Halo gibi en iyi bilim kurgu Shooter oyunu gibi bazılarına rakip olacağına dair bolca umut verdi. Bunun ana nedeni, eski Bungie geliştiricisi ve Halo ortak yaratıcısı Marcus Lehto’nun, sektördeki diğer yeteneklerle birlikte bu yeni stüdyoyu yönetmesidir. Disintegration, fütürist bir militan grubun kalan son insanları Entegrasyon adı verilen bir süreçten geçmesini engellemeye çalışan bir grup haydut hakkında bir bilim kurgu hikayesi vaat ediyordu, insan beynini Dünya’nın azalan kaynaklarına olan talepleri azaltmak için robotik bir vücuda aktarıyordu. Böylece Disintegration, birinci şahıs nişancı oyunlarını gerçek zamanlı strateji öğeleriyle birleştirdi. Oyunda hakkında incelemeler genel olarak ortalama bir oyun olarak gösterse de çoğu yazar oyunla ilgili tam olarak bir şeyler yazamadı çünkü oyun oldukça sığdı, bu nedenle oyunun daha sonra oyuncu sayısında ciddi düşüşler görüldü ve nihayetinde çok oyunculu bölüm için yeterli deneyim elde edilemedi.

blank

Fast & Furious: Crossroads

The Fast & Furious franchise’ı 2003 yılında başladıktan sonra yıllar içerisinde mutlak bir para kazanma odağı haline dönüştü. Son iki ana film, dünya çapında gişe hasılatında bir milyar doları aştı ve bu da Fast & Furious serisini önemli bir nokta haline getirdi. Bunun nihayetinde pahalı arabaları hızlı sürmekle ilgili bir franchise olduğu düşünüldüğünde, video oyunlarına iyi bir katkı sağlıyor. Fast & Furious Crossroads 2019 Oyun Ödülleri’nde duyurulduğunda ve Project Cars ve Need for Speed ​​Shift gibi yarış oyunlarıyla tanınan Slightly Mad Studios tarafından geliştirildiğinde hayranlar doğal olarak heyecanlandı. Ancak oyunun oynanışı, grafikleri, mekanikleri o kadar kötüydü ki oyun adeta yerle bir edildi.

blank

Cooking Mama: Cookstar

Cooking Mama franchise’ı 2006’da başladı ve başlangıçta Nintendo DS için piyasaya sürülmüştü. Oyun, oyuncuya karakter Mama’dan gelen talimatlara göre dokunmatik ekranı kullanarak çeşitli yemekler pişirmekle görevlendirmek etrafında döner. Bu yıl, Nintendo Switch için altıncı ana pişirme oyunu lansmanı yapıldı, ancak işler istenildiği gibi gitmedi.

Oyun lansman yaptıktan sadece saatler sonra Cooking Mama: Cookstar, geliştirici Planet Entertainment ile IP sahibi Office Create arasında yasal bir anlaşmazlık ortaya çıktıktan sonra Nintendo eShop’tan kaldırıldı. Pek çok insanın kafasını karıştıran şey, Cookstar’ın halka açık bir duyuru veya basın açıklaması olmadan piyasaya sürülmesi ve birçok kişinin oyunun gerçekliğini sorgulamasına yol açmasıdır.

Office Create, geliştiriciyi ürünü piyasaya sürmeden önce IP’yi kullanma lisansını feshetmekle suçlayarak sözleşmenin ihlalini kamuya açık bir şekilde kınadı. Daha da kötüsü, oyunun, oyuncunun çevrimiçi olarak ortaya çıkmaya başladığını bilmeden bir kripto para birimi madenciliği ve veri toplama aracı olarak hareket edecek özel bir tür blok zinciri teknolojisine sahip olduğu haberi ortalıkta dolanmaya başladı. Her ne kadar yayıncı bunu yalanlasa da bu oyuna büyük bir darbe vurdu. Yani bir başka hayal kırıklığı daha.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol