2017’den Bu Yana Nvidia Gelirleri En Büyük Düşüşü Yaşadı

Nvidia gelirleri neden düşüyor?

En son yatırımcı ve mali dönem toplantısında Nvidia önemli duyurular yaptı. Firma bu dönemde 2.21 milyar dolar gelir elde ederken, öncesinde beklentileri 500 milyon dolar düşürmüştü ve buna ulaşmayı başardı. Buna rağmen son çeyrek dönemde pek de başarılı olamadı ve gelirler beklenenden az oldu. Peki buna ne sebep oldu?

Geçtiğimiz yıla göre Nvidia’nın gelirlerinde yüzde 24’lük bir düşüş yaşandı. Geçen yıl ekran kartı üreticisi firma 2.91 milyar dolar gelir elde etmişti. Aslında uzun zamandır böyle bir grafik görülmemişti. Nvidia son olarak 2017 Mayıs ayında 1.94 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı ve o tarihten bu yana ilk defa böyle bir tablo yaşandı.

Elbette Nvidia’nın gelirlerinin böylesine düşmesinin birkaç belli sebebi var. Bunlardan belki de en temeli kripto para çılgınlığının geçtiğimiz yılın ortalarınd durması ve ekran kartlarına olan ilginin azalması. Diğer faktör ise Nvidia Turing mimarili RTX ekran kartlarının yüksek fiyatları. RTX serisi kartlar yeteri kadar yayılmadı ve yüksek fiyatı sebebiyle de ilgi çekmedi. Aynı zamanda RTX teknolojisinin de henüz olgunlaşmadığı bir gerçek.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol