100.000’den Fazla Razer Kullanıcısının Bilgileri Sızdırıldı

Volodymyr Bob Diachenko isimli bir siber güvenlik uzmanı, oyuncular için ekipmanlar üreten dünyanın önde gelen markalarından biri olan RAZER'ın 100.000'den fazla kullanıcısının bilgilerinin internet ortamına sızdırıldığını söyledi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Bir siber güvenlik danışmanı olan Volodymyr Bob Diachenko‘nun raporuna göre, oyun donanımı firması RAZER bir aya yakın bir süredir 100.000’den fazla müşterinin kişisel verilerini yanlışlıkla ifşa etti. Oyuncular için ekipman üreten dünyanın önde gelen firmalarından biri olan RAZER’da ki bu açığı keşfeden Volodymr Bob Diachenko Elasticsearch kümesi buldu.

18 Ağustos 2020 tarihinden beri sunucu da yapılan yanlış yapılandırmadan dolayı RAZER veritabanın da bulunan tüm adresler ve e-posta bilgilerinin verileri herkese açık hale getirildi. Ancak. hiç bir kredi kartı bilgisi veya şifre bu bilgilerin arasında yer almıyor. Siber güvenlik uzmanı Diachenko “Açığa çıkan e-postaların sayısına dayanarak, etkilenen toplam müşteri sayısının yaklaşık 100 bin olacağını tahmin ediyorum.” dedi. Ayrıca bunu farkettiğinde hemen RAZER’a ulaştığını ancak RAZER’ın yanıt vermesinin ise üç hafta sürdüğünü ekledi.

Yukarıda belirtildiği gibi, Razer’in web sitesi, bir sunucunun yanlış yapılandırılması nedeniyle 18 Ağustos’ta yanlışlıkla halka açıldı. Sızan veriler arasında tam ad, e-posta, telefon numarası, müşteri dahili kimliği, sipariş numarası, sipariş bilgileri, fatura ve teslimat adresi yer alıyordu. Daha tehlikeli görünen şey, Elasticsearch kümesinin yalnızca çevrimiçi olarak açığa çıkması değil, aynı zamanda bir arama motoru tarafından indekslenerek verilere İnternet üzerinden daha kolay erişilebilir hale getirilmesidir.

Şimdi ise RAZER’ın bu konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor. Çünkü kendilerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol