Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

1 Milyar Çinli’nin Tüm Verileri Çalındı!

Verilerin bir örneği, 1995 yılına kadar giden suç raporlarını içeriyordu.

Bir bilgisayar korsanı veya bilgisayar korsanları grubu, Şanghay polis veri tabanından bir milyar Çinli vatandaşın verilerini çaldığını iddia etti. Bloomberg‘e göre, bilgisayar korsanı 23 terabayt veriyi 10 bitcoin karşılığında satmaya başladı. Biz bu haberi yazdığımız sırada 10 bitcoin 333.988 TL değerindeydi.

Çalınan Çinli vatandaşların verileri içerisinde adresleri, doğum yerleri, ulusal kimlik numaraları ve telefon numaraları mevcut. Wall Street Journal, bilgisayar korsanının, 1995 yılına kadar uzanan suç raporlarını içeren verilerin bir örneğini sağladığını bildirdi. Muhabirler, numaraları listelenen kişileri arayarak verilerin en azından bir kısmının meşruluğunu doğruladı.

Çinlilerin Tüm Bilgileri Satışa Çıktı

Çinli

Bilgisayar korsanının polis veri tabanına nasıl sızdığı henüz belli değil ancak veri tabanını barındırdığı söylenen Aliyun adlı bir Alibaba bulut bilişim şirketi aracılığıyla erişim sağladıkları yönünde iddialar ortaya atıldı. Alibaba konuyu araştırdığını söyledi. Sızıntının gerçek kapsamını tam olarak bilmiyoruz ancak siber güvenlik uzmanları, bunu Çin tarihindeki en büyük siber güvenlik ihlali olarak nitelendirdi.

Çinli vatandaşların hesaplarının çalınması haricinde bugün bilgisayar korsanları için gerçekten çok aktif bir gündü. Bugün, İngiliz ordusunun sosyal medya hesapları da hacklendi. İngiliz Ordusu, sosyal medya hesaplarının saldırıya uğradığını ve bu konu hakkında araştırmaların devam ettiğini bildirdi. Milyarder iş adamı Elon Musk‘ın görüntülerini kullanan hackerler, ordunun YouTube kanalına kripto para ile ilgili videolar da yükledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.